Wykonawcą jest firma Strabag, a wartość kontraktu to 272 830 814,75 zł. Zgodnie z podpisaną umową, wszystkie prace powinny zostać ukończone w III kwartale 2026 r.
- Obecnie posiadamy większość terenu niezbędnego do budowy drugiej jezdni. Decyzja, która zostanie wydana, określi nowe granice terenu przeznaczonego pod budowę drogi i pozwoli na rozpoczęcie procedury odszkodowawczej za nieruchomości przeznaczone na rzecz Skarbu Państwa. Proces ten będzie nadzorowany przez Wojewodę Podkarpackiego.
- informuje GDDKiA.
Zakres prac i rozbudowa
Obecnie odcinek S19 posiada trzypasową jezdnię w układzie 2+1, bez pasa rozdziału kierunków ruchu. Po zakończeniu rozbudowy droga będzie posiadała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu, pas awaryjny o szerokości 2,5 m oraz pobocza. Docelowa nośność drogi wynosi 11,5 tony na oś. Inwestycja będzie realizowana na obszarze powiatu rzeszowskiego (gminy Sokołów Małopolski i Trzebownisko) oraz łańcuckiego (gmina Czarna), w bezpośrednim sąsiedztwie już istniejącej pierwszej jezdni drogi ekspresowej. Na początkowym odcinku po zachodniej stronie, a od Stobiernej do Jasionki po wschodniej.Rozbudowa odcinka S19 obejmuje także dostosowanie istniejących obiektów inżynierskich, urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego (BRD) i ochrony środowiska. Przebudowane zostaną drogi poprzeczne, cieki wodne oraz infrastruktura techniczna. Węzły Sokołów Małopolski Północ, Sokołów Małopolski i Jasionka, które mają pełny przekrój dwujezdniowy, nie wymagają rozbudowy. Łączna długość planowanych do rozbudowy odcinków drogi wynosi około 13,9 km.
W ramach tej inwestycji powstaną nowe obiekty inżynierskie, takie jak estakada o długości 155,6 m w miejscowości Nienadówka, dwa wiadukty (w tym jeden z przejściem dla zwierząt średniej wielkości) oraz dwa przejazdy gospodarcze.
Ochrona środowiska
To priorytet tej inwestycji. Planowane są cztery przejścia dla zwierząt średnich (jedno zintegrowane z wiaduktem), cztery przejścia dla zwierząt małych, osiem przejść dla płazów, ponad 2,7 km ekranów akustycznych oraz zbiorniki retencyjne (13 otwartych i 5 zamkniętych). Wprowadzona zostanie zieleń dogęszczająca, izolacyjna, krajobrazowa i naprowadzająca. Powstaną również urządzenia do oczyszczania ścieków opadowych z jezdni oraz zabezpieczenia przed opadami śniegu.W Nienadówce droga ekspresowa zostanie poprowadzona estakadą w odległości około 30 m od kościoła parafialnego św. Bartłomieja Apostoła, który znajduje się przy drodze wojewódzkiej nr 878. Ze względów ochrony tego obiektu sakralnego, reprezentującego styl neogotycki, w decyzji środowiskowej określono szczególne warunki realizacji robót budowlanych w okolicach kościoła. Nie będzie stosowane walce wibracyjne, a zostanie wykonany ekran przeźroczysty, aby eksponować walory historyczne i zabytkowe.
Dodatkowo, w ramach tej inwestycji istniejący MOP Stobierna (w kierunku Lublina) zostanie rozbudowany, co oznacza, że w przyszłości możliwa będzie budowa stacji paliw i obiektów gastronomiczno-handlowych. Istniejąca stacja benzynowa w Stobiernej, przy dawnej DK19, zostanie również podłączona do drogi ekspresowej S19, co umożliwi kierowcom jadącym z Lublina w kierunku Rzeszowa zatankowanie swoich pojazdów.
Cel inwestycji
Głównym celem tej inwestycji jest zapewnienie na całej trasie Via Carpatia na terenie Polski przekroju o minimalnych parametrach 2x2 (dwie jezdnie o dwóch pasach ruchu). Istotne jest także usunięcie tzw. wąskiego gardła, które powoduje trudności w ruchu tranzytowym oraz dostępie do Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Portu Lotniczego w Jasionce. Dzięki dobudowie drugiej jezdni poprawi się komfort jazdy oraz zwiększy się bezpieczeństwo na drodze, co przyczyni się do zmniejszenia liczby wypadków.Droga ekspresowa S19 stanowi część międzynarodowego szlaku Via Carpatia, łączącego Europę Północną i Południową. W województwie podkarpackim będzie miała docelowo długość około 169 km. Obecnie kierowcy korzystają już z 81,8 km szlaku Via Carpatia na odcinku Lasy Janowskie - Rzeszów Południe. To oznacza, że połączyliśmy nie tylko stolice województwa podkarpackiego i lubelskiego, ale także zapewnić mieszkańcom Podkarpacia szybkie połączenie z Warszawą poprzez S19 i S17, a kierowcom z województwa lubelskiego dostęp do autostrady A4.
Oto aktualny stan realizacji pozostałych odcinków Via Carpatia w naszym województwie:
- 72,9 km jest w trakcie realizacji (w budowie: Rzeszów Południe - Babica, Babica - Jawornik, Krosno - Miejsce Piastowe oraz w systemie Projektuj i Buduj: Domaradz - Krosno, Miejsce Piastowe - Dukla, Dukla - Barwinek i dobudowa drugiej jezdni Sokołów Małopolski Płn. - Jasionka),
- 11,6 km jest w fazie przygotowań (na etapie przetargu: Jawornik - Lutcza, Lutcza - Domaradz).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.