Rzeszowskie lotnisko podpisało umowę z firmą Strabag na realizację drugiego etapu budowy równoległej drogi kołowania oraz pierwszego etapu przebudowy drogi startowej na odcinku 700 m wraz z infrastrukturą techniczną. Początek prac na lotnisku zapowiedziano na kwiecień 2025 roku. Zakończenie - na wrzesień 2026. Całkowity koszt wynosi blisko 114 milionów złotych.
Prace na lotnisku
Zakres inwestycji obejmuje budowę drugiego etapu równoległej drogi kołowania (ok. 1087 m), budowę dwóch prostopadłych łączników drogi kołowania z drogą startową, rozbudowę płyty do zawracania samolotów przy progu od wschodniej części lotniska, a także rozbiórkę istniejącej nawierzchni na odcinku 700 m operacyjnej części drogi startowej wraz z częściową rozbiórką poboczy oraz wykonanie nowej nawierzchni drogi startowej.Rozbudowana zostanie także infrastruktura towarzysząca. - Dzięki tej inwestycji wzrośnie wytrzymałość i nośność drogi startowej, a przedłużenie równoległej drogi kołowania zwiększy bezpieczeństwo prowadzonych operacji pasażerskich i cargo - przekazują władze lotniska.
Strabag wykonawcą
Przebudową infrastruktury lotniska zajmie się firma Strabag.
- Cieszy mnie, że zawarliśmy dziś umowę z firmą Strabag na realizację tego niezwykle ważnego dla nas przedsięwzięcia inwestycyjnego. Dziękuję serdecznie wszystkim, którzy na różnych etapach wspierali ten projekt, w szczególności udziałowcom lotniska oraz Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej, a także stronie wojskowej
– mówił Adam Hamryszczak, prezes zarządu Portu Lotniczego Rzeszów-Jasionka im. Rodziny Ulmów.
fot. Łukasz Ożóg. Podpisanie umowy z firmą Strabag
Strabag działa w Polsce od 1987 roku. Firma posiada oddziały we wszystkich województwach i jest jednym z największych pracodawców branży budowlanej i zatrudnia ponad 7 tys. pracowników. Firma ma doświadczenie w realizacji inwestycji lotniskowych, m.in. na lotniskach w Dęblinie, Radomiu i Wrocławiu.
Czy lotnisko zostanie zamknięte?
W internecie pojawiały się informacje, że zaplanowany remont pasa zostanie na tyle problematyczny dla lotniska, że będzie ono musiało zostać zamknięte. Nic jednak z tych rzeczy nie pokrywa się z rzeczywistością. Okazuje się, że prace będą odbywały się etapami, tak, by nie zakłócić działalności portu.Lotnisko w Jasionce jest kluczowe dla NATO, bo właśnie na Podkarpaciu port lotniczy stał się kluczowym punktem przy pomocy Ukrainie. Port od początku konfliktu zbrojnego z Rosją umożliwiał lądowanie samolotom z pomocą humanitarną i wsparciem militarnym. Przez wiele miesięcy pod Rzeszowem gościliśmy ważnych polityków - m.in. Joe Bidena czy Wołodymyra Zełenskiego.
- Prace będą realizowane etapami, w taki sposób, by nie zakłócać działalności lotniska - dowiedzieliśmy się w porcie. Oznacza to, że absolutnie nieprawdziwe są informacje o zamknięciu portu lotniczego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.