reklama
reklama

Czy będą opryski na komary i kleszcze w tym sezonie w Rzeszowie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Czy będą opryski na komary i kleszcze w tym sezonie w Rzeszowie?  - Zdjęcie główne

Co z opryskami chemicznymi na komary w Rzeszowie? | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościRadni chcą, aby Rzeszów został odkomarzony i odkleszczony poprzez chemiczne opryski. Władze chciały poznać zdanie mieszkańców na ten temat i zorganizowały w poniedziałek spotkanie w tym celu. W jakiś sposób Rzeszów upora się z owadami?
reklama

W zeszłym roku władze miasta Rzeszowa zrezygnowały z chemicznych oprysków, a komary nie sprzyjały aktywności mieszkańców na świeżym powietrzu. Zdecydowano się na jerzyki, ptaki, które za zadanie mają zjadać namolne owady w liczbie kilkudziesięciu tysięcy na dzień. Pojawiło się mnóstwo budek lęgowych, jednak to rozwiązanie nie zdało do końca egzaminu. Jak będzie w tym sezonie, tego jeszcze nie wiadomo. 

Opryski chemiczne nie działają dobrze na zdrowie ludzi, a także zatruwają życie pszczołom, ślimakom czy motylom. W poniedziałek obyło się spotkanie, na które mogli przyjść mieszkańcy i wypowiedzieć się w tej sprawie. Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa był organizatorem i zaprosił także naukowców i ekologów. Mieszkańcy się nie pojawili. 

reklama

Sławomir Gołąb, radny proprezydenckiego Rozwoju Rzeszowa i przewodniczący komisji zdrowia, rodziny i pomocy społecznej podkreślił, że opryski należy stosować, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na boleriozę. Z tą właśnie chorobą zmagało się w ubiegłym roku 191 osób. 

Kolejnym argumentem za opryskami było to, że miasto ograniczyło w tym roku koszenie traw, co wiąże się z większymi siedliskami tych owadów. Jednak nie wszyscy byli tego zdania. Część urzędników argumentowali swój sprzeciw tym, że na szkodliwe działanie narażone są głównie dzieci, które korzystają z atrakcji na trawie pochłaniając preparaty, których nie da się zmyć wodą. 

O skuteczności i bezpieczeństwie oprysków wypowiedział się przedstawiciel firmy Insekt, która od 40 lat zajmuje się chemicznymi opryskami- 

reklama

Stosowane są tylko w odpowiednich porach wtedy, kiedy pszczoły już śpią. Mgła utrzymuje się przez około 1,5 godziny, później jest działanie tylko kontaktowe. 

Jak będzie w tym roku w Rzeszowie? Tego jeszcze nie wiadomo. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama