CBA uderza w prywatne uczelnie. Pięć osób, w tym byli rektorzy, zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego podczas szeroko zakrojonej akcji w województwach: wielkopolskim, podkarpackim i mazowieckim. Sprawa dotyczy poważnych nieprawidłowości w działalności uczelni wyższych – śledczy badają m.in. przyjmowanie łapówek w zamian za wystawianie fałszywych dokumentów związanych ze studiami. Działania prowadzone są pod nadzorem Prokuratury Krajowej w Katowicach.
12 maja br. funkcjonariusze Delegatury CBA w Rzeszowie, Białymstoku, Poznaniu, Łodzi, Warszawie i Lublinie wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz dzięki współpracy ze Służbą Kontrwywiadu Wojskowego zatrzymali 4 mężczyzn i kobietę. Wśród zatrzymanych są byli rektorzy uczelni wyższych: „Pedagogium” Wyższa Szkoła Nauk Społecznych z siedzibą w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Legnicy, właściciel prywatnego Liceum Ogólnokształcącego dla dorosłych w Warszawie, a także dwaj pracownicy akademiccy
- informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Przeszukania mieszkań i uczelni
W ramach prowadzonego śledztwa funkcjonariusze CBA wspólnie ze Strażą Graniczną przeszukali łącznie 13 lokalizacji – zarówno mieszkania zatrzymanych, jak i siedziby prywatnych uczelni, m.in. w Warszawie, Stalowej Woli i Wołominie. W działaniach na terenie województw mazowieckiego, podkarpackiego i wielkopolskiego uczestniczyło 45 funkcjonariuszy. Podczas przeszukań zabezpieczono dużą ilość dokumentów, nośniki danych oraz gotówkę. Czynności realizowano na polecenie prokuratora Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Katowicach, który nadzoruje postępowanie w sprawie podejrzenia poważnych przestępstw korupcyjnych.
W toku prowadzonego śledztwa ustalono, że zatrzymani, działając w wykonaniu z góry powziętego zamiaru, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wspólnie i w porozumieniu z ustalonymi osobami, uczestniczyli w przestępczym procederze wystawiania poświadczających nieprawdę dokumentów potwierdzających odbycie i przebieg studiów I i II stopnia, obrony prac licencjackich i magisterskich, protokołów komisji egzaminu dyplomowego oraz studiów podyplomowych na Collegium Humanum, w tym dyplomów MBA uprawniających m.in. do zasiadania w radach nadzorczych spółek z udziałem Skarbu Państwa
- przekazuje CBA.
Śledczy ustalili, że w zamian za łapówki sięgające od 5 do nawet 30 tysięcy złotych, wystawiano fałszywe dyplomy i zaświadczenia potwierdzające ukończenie studiów. Zgromadzony materiał dowodowy ujawnia również przypadki fałszowania dokumentacji związanej z przebiegiem nauki w Wyższej Szkole Managerskiej w Legnicy. Według ustaleń, proceder ten mógł dotyczyć ponad tysiąca obywateli Ukrainy, którzy figurowali jako studenci tej uczelni.
Zorganizowana grupa przestępcza
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Krajowej w Katowicach, gdzie usłyszeli łącznie 30 zarzutów. Dotyczą one m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przyjmowania łapówek oraz wystawiania fałszywych dokumentów, w tym dyplomów MBA umożliwiających zasiadanie w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa.
Prokurator wystąpił o tymczasowy areszt dla trzech osób. Wobec jednego z podejrzanych zastosowano poręczenie majątkowe (200 tys. zł), dozór policji, zakaz kontaktów, zakaz wyjazdu z kraju i zakaz wykonywania zawodu nauczyciela.
Śledztwo, które ruszyło po zawiadomieniu szefa CBA, ma charakter wielowątkowy. Do tej pory postawiono 369 zarzutów 68 osobom. Sprawa jest rozwojowa.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.