reklama
reklama

Ciało psa znalezione w kanalizacji miejskiej w Rzeszowie. To, co jeszcze znaleźli pracownicy było szokujące [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: MPWiK Rzeszów

Ciało psa znalezione w kanalizacji miejskiej w Rzeszowie. To, co jeszcze znaleźli pracownicy było szokujące [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne

Ciało psa, całe kurczaki, t-shirty, czy materiały budowlane. To wszystko znaleźli pracownicy rzeszowskiego MPWiK w kanalizacji na naszych osiedlach. | foto MPWiK Rzeszów

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMPWiK poinformowało o tym, co pracownicy znaleźli w miejskich kanałach. Niektóre przedmioty, które trafiły do kanalizacji, sprawiają, że aż włos się jeży na głowie. Znaleziono m.in. ciało psa, cement, wędlinę, czy koszulki. Pracownicy opowiadają, że tak wygląda ich codzienność w tej pracy...
reklama

Co znajduje się w miejskiej kanalizacji? Okazuje się, że przez naszą lekkomyślność trafiają tam przeróżne przedmioty, które znaleźć się tam nie powinny. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie opublikowało zdjęcia tego, co w ostatnim czasie zostało wyłowione z miejskich kanałów przez pracowników. Lista rzeczy, które trafiły do kanalizacji, jest długa i nietypowa.

Pracownicy MPWiK co roku notują ponad 800 wyjazdów do zatorów spowodowanych niewłaściwym użytkowaniem kanalizacji. Wyjaśniają oni, co znajdują w trakcie swojej pracy. - Wyjmujemy z rur przeróżne rzeczy. Tekstylia, środki higieniczne, całe elementy garderoby np. koszulki, ale trafiają się także resztki wędliny, udka, a nawet całe kurczaki - opowiadają.

reklama

- Zatory w kanalizacji powodują przede wszystkim kłopoty mieszkańców, ale także znacznie podnoszą koszty naszej pracy. Niefrasobliwość i brak wyobraźni prowadzi do generowania szkód.

- mówi Łukasz Zeńko, zastępca kierownika działu sieci wodociągowo-kanalizacyjnej Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie.

Szokujące znaleziska na Dębickiej i Budziwojskiej

Ekipa MPWiK wyjechała do zgłoszenia mieszkańców o niedrożnej kanalizacji. To, co odkryli na miejscu, było nie lada szokiem.

reklama

- Okazało się, że uszkodzeniu uległa pompa. Podczas kilkugodzinnych prac okazało się, że światło rury kanalizacyjnej zostało całkowicie zablokowane przez...ciało psa

- relacjonuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. 

- Trudno to zrozumieć, że ktoś zadał sobie tyle trudu, by zdejmować właz do studzienki kanalizacyjnej, by wrzucić tam martwego psa. Trudno też racjonalnie wytłumaczyć takie postępowanie. Brak wyobraźni, ale też troski o sąsiadów. Przecież takie postępowanie spowodowało kłopoty mieszkańców całej okolicy

– mówią pracownicy kanalizacji sanitarnej rzeszowskiego MPWiK.

Jak się okazuje, to nie jedyny taki przypadek. Kolejne ciało czworonoga zostało wyłowione pod ulicą Budziwojską. W rurach odkryto ciało psa umieszczone w worku foliowym.

reklama

fot. MPWiK Rzeszów

Co ludzie wrzucają do kanalizacji?

Lista wszystkich rzeczy wyłowionych przez pracowników jest długa. - Pompy i rury kanalizacyjne nagminnie zatykane są resztami jedzenia. Fragmenty kurczaków, indyków i innych resztek kuchennych to dla nas niemal codzienność - opowiadają pracownicy.

Bardzo często do kanalizacji trafiają tzw. resztki z remontów. Farby, cement, kleje do płytek, czy fugi po remontach. Wszystko spuszczane w kanalizacji. Efektem tego jest odkładanie się materiału w rurach i spory problem potem dla nawet całego osiedla. Zatory w rurach kanalizacyjnych nie tylko wyłączają z użytkowania część sieci, ale także powodują zalewanie posesji czy piwnic generując także szkody w środowisku.

reklama

– Przyznaję, zdarza mi się wylać do toalet resztki zup czy innego jedzenia. Do niedawna myślałam i żyłam w tym przekonaniu, że to niegroźne dla kanalizacji odpady, które z łatwością przedostaną się przez rury i trafią do oczyszczalni. Okazuje się byłam w błędzie

– opowiada pani Małgorzata w rozmowie z MPWiK.

Pracownicy wyjaśniają, dlaczego takie zachowanie jest nieodpowiednie. - Resztki jedzenia zawierające duże ilości tłuszczów i olejów, które tężeją w rurach i powodują z czasem spadek ich drożności. Dodatkowo resztki jedzenia wabią gryzonie - tłumaczą.

Do kanalizacji trafiają także przedmioty z gospodarstwa domowego. Pieluchy, materiały opatrunkowe, rajstopy, nawilżane chusteczki, podpaski czy patyczki do czyszczenia uszu, waciki kosmetyczne itd. Do tego dochodzą niedopałki z papierosów, reklamówki czy lekarstwa. 

fot. MPWiK Rzeszów

Ważna jest edukacja

Okazuje się, że temat trzeba nagłośnić i to robimy, bo jak się okazuje, nietypowe znaleziska w kanalizacji to codzienność pracowników MPWiK, a przecież tak nie musi być. 

- W dziale kanalizacji sanitarnej rzeszowskiego MPWiK pracuje 17 osób. W tym dwie osoby obsługujące kamerę podczas szukania miejsca awarii. To ludzie, którzy dzięki kamerze MPWiK pomogli wydobyć kota, który utknął w rurach instalacji ciepłowniczej należącej do rzeszowskiego MPEC. amera ułatwia lokalizację awarii, ale działy sieci i transportu MPWiK mają także do dyspozycji sprzęt, który znacznie ułatwia szybkie usuwanie awarii i niedogodności. To pojazdy WUKO. To maszyny różnej wielkości i o różnym zastosowaniu.

- wyjaśnia Miejskiego Gospodarstwo Wodociągowe i Kanalizacyjne. 

Kluczowym uzupełnieniem definicji i fundamentem prawidłowego funkcjonowania kanalizacji sanitarnej jest warunek mówiący o tym, że do kanalizacji można odprowadzać wyłącznie ścieki sanitarne nazywane inaczej ściekami bytowo-gospodarczymi lub socjalno-bytowymi. Ścieki te związane są bezpośrednio z życiem człowieka i zawierają odpływy z kuchni, łazienki, z mycia, prania, ubikacji itp.

Co grozi za nieodpowiednie korzystanie z kanalizacji? Według ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (określających czego nie wolno wprowadzać do sieci kanalizacyjnej) wprowadzanie do kanalizacji niedozwolonych przedmiotów i substancji, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny do 10 000 zł.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama