Reklama

CBŚP w Rzeszowie zlikwidowało gang przemytników broni do Szwecji [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Zlikwidowany kanał przerzutowy broni, amunicji, tłumików oraz narkotyków z Polski do Szwecji, to efekt działań polsko-szwedzkiej policji i prokuratury. Trwająca od października ubiegłego roku akcja przez CBŚP w Rzeszowie, doprowadziła do zatrzymania 7 osób.

Pierwsze kroki w tej sprawie poczyniły służby szwedzkie, przejmując w październiku ubiegłego roku pierwszy transport broni palnej oraz amunicji. Policjanci ze Szwecji zabezpieczyli 10 sztuk broni glock wraz z amunicją i magazynkami, które jak udało się później ustalić, były częścią międzynarodowego kanału przerzutowego. Sprawą zainteresował się rzeszowski wydział CBŚP, który przez kilka miesięcy gromadził informację i powiązania polsko-szwedzkiej grupy zoorganizowanej o charakterze zbrojnym. 

CBŚP ustaliło, że z Polski do Szwecji biegnie kanał przerzutowy broni palnej i narkotyków. Członkowie grupy zajmowali się przemytem broni palnej i amunicji oraz środkami odurzającymi. Przemyt odbywał się za pomocą pozornie legalnych, importowanych części samochodowych i artykułów chemicznych. Szwedcy celnicy znaleźli broń w opakowaniach proszków do prania. Na paczkę po drugiej stronie Morza Bałtyckiego czekał Polak. Z uwagi na międzynarodowy charakter sprawy funkcjonariusze prowadzili stałą współpracę z organami ścigania w Szwecji, przy wsparciu polskiego oficera łącznikowego. 

W międzyczasie okazało się, że grupa przygotowywała kolejny przemyt, tym razem środków odurzających. Policjanci CBŚP udaremnili przerzut 2 kg klofedronu (3CMC), zabezpieczając narkotyk jako materiał dowodowy w sprawie. Ta paczka nie zdążyła opuścić kraju. Zajęli się nią celnicy w porcie w Świnoujściu, którzy wykryli nielegalne substancje. Wartość tego narkotyku oszacowano na około 80 tys. zł.

W styczniu 2022 roku, policjanci udaremnili kolejny przemyt. Tym razem 3 sztuk broni maszynowej, 140 szt. amunicji i magazynki. Nielegalny towar ukryty był w silniku samochodowym, który został specjalnie przygotowany do przemytu. Wtedy też doszło do pierwszych zatrzymań. Zarzuty usłyszało 7 osób, Policjanci CBŚP z Rzeszowa, przy wsparciu kolegów z Zespołów Specjalnych CBŚP z Krakowa, z Rzeszowa i z Poznania zatrzymali 4 osoby i przeszukali ich miejsca zamieszkania. Kolejne 3 osoby zostały zatrzymanie po stronie szwedzkiej.

Na terenie województwa śląskiego i wielkopolskiego zabezpieczono łącznie 70 szt. różnego rodzaju amunicji, 2 magazynki oraz narkotyki: amfetaminę, marihuanę, MDMA. Zabezpieczono także stację radiową mogącą służyć do nasłuchu policyjnych częstotliwości. Zatrzymanych doprowadzono do Podkarpackiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Usłyszeli oni zarzuty działania w gr. przestępczej o charakterze zbrojnym, posiadania nielegalnej br. palnej oraz obrotem narkotykami.  Na terenie Szwecji zatrzymane zostały trzy osoby - 2 obywateli Polski oraz Szwedka. Podczas operacji zabezpieczono łącznie 10 jednostek broni palnej Glock, 430 szt. amunicji, 3 jednostki broni maszynowej z tłumikiem oraz 2 kg 3CMC.

W maju doszło do kolejnych udaremnionych prób przemytu. Rzeszowscy policjanci CBŚP przejęli 7 karabinów maszynowych, blisko tysiąc sztuk amunicji oraz kilka istotnych elementów broni. 

- W wynajętym garażu w jednej z miejscowości na terenie województwa śląskiego ukryte było 7 sztuk broni palnej, w tym pistolet maszynowy typu Skorpion wraz z tłumikiem, 2 sztuki broni CZ wz. 26, Mossberg model 88, 3 sztuki broni PPS 43 oraz 942 sztuki amunicji. Wszystkie zabezpieczone jednostki broni zostaną poddane specjalistycznym badaniom z zakresu balistyki. Z informacji funkcjonariuszy wynika, że broń była przygotowana do przemytu do Szwecji.

- czytamy na stronie cbsp.pl

 

Nie są wykluczone kolejne zatrzymania, a sprawa w dalszym ciągu jest rozwojowa. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy