reklama
reklama

Borelioza. Ile zachorowań na Podkarpaciu? Sprawdzamy dane sanepidu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: gov.pl

Borelioza. Ile zachorowań na Podkarpaciu? Sprawdzamy dane sanepidu - Zdjęcie główne

foto gov.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościMeldunki o zachorowaniach na choroby zakaźne w Polsce możemy sprawdzić w bazie danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Niestety mamy aktualnie sezon na kleszcze, a co za tym idzie - rosną zachorowania na boreliozę. Ile przypadków zachorowań zanotowano w 2023 roku na terenie naszego województwa?
reklama

Największa aktywność kleszczy w kraju, przypada na okres od maja do czerwca oraz we wrześniu. Najnowsze dane sanepidu dotyczą okresu od 1 stycznia do 31 maja 2023 roku. Wynika z nich, że na Podkarpaciu zarejestrowano 445 przypadków zachorowań na boreliozę. Dla porównania - w 2022 roku mieliśmy na terenie naszego województwa 1226 przypadków, dane dotyczą całego roku. Oczywiście nadchodzą miesiące letnie, a wraz z nim będzie spory wzrost zachorowań. 

reklama

W latach wcześniejszych na boreliozę, czyli najczęściej rozpoznawaną chorobę przenoszoną przez kleszcze, chorowaliśmy: w 2021 roku 857 zachorowań, a w 2020 roku 1058. Jeszcze wcześniej, bo w roku 2019 mieliśmy aż 1395 przypadków, co na przestrzeni lat nie jest niechlubnym rekordem, bo rok wcześniej, w 2018 roku zanotowano 1742 przypadki. 1465 przypadków mieliśmy w 2017 roku. 

reklama

Krętki Borrelia, bakterie odpowiedzialne za chorobę boreliozy, są bardzo ruchliwe, potrafią zmienić kształt, a w niesprzyjających warunkach mogą otorbić się i miesiącami czekać na zmianę sytuacji. Nazywane są bardzo sprytnymi bakteriami. Choroba z Lyme może przebiegać pod postacią zapalenia stawów, zapalenia mięśnia sercowego czy neuroboreliozy.

- Borelioza jest chorobą wieloukładową, która zajmuje skórę, układ nerwowy, stawy i mięsień sercowy, ale nie oznacza to, że wszyscy pacjenci, którzy zgłaszają objawy związane z tymi narządami, cierpią na boreliozę. Boreliozę potrafimy skutecznie leczyć, ale jeśli już doszło do uszkodzenia jakichś narządów, to niestety nie da ich się zregenerować za pomocą antybiotyku. Pacjenci często tego nie rozumieją i domagają się długoterminowych kuracji antybiotykowych, bo uważają, że skoro zostali zarażeni bakterią Borrelia, to ta bakteria ciągle w nich tkwi.

reklama

- mówi doktor Ernest Kuchar dla termedia.pl

Na terenie Polski mamy trzy podstawowe gatunki kleszczy: kleszcz pospolity, łąkowy i psi. Najwięcej kleszczy znajduje się w lasach mieszanych i liściastych z zielonym runem i bujnym podszytem, najmniej możemy ich spotkać w obecności skoszonych łąk czy na pastwiskach. Najwięcej kleszczy występuje w północno-wschodniej Polsce, czyli w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama