Skąd w ogóle bierze się kac? Odpowiedź znajdziemy w wątrobie. To ona odpowiedzialna jest za enzymy, które przekształcają alkohol w aldehyd octowy i kwas octowy. Aldehyd octowy jest dużo bardziej szkodliwy dla naszego organizmu niż sam alkohol etylowy. Przez niego boli nas żołądek, a w najgorszym przypadku prowadzi do wymiotów.
Sposobów na kaca możemy zacząć szukać jeszcze przed spożywaniem alkoholu. Pamiętajmy więc (na przyszłość) o tym, by:
- Dobrze się wyspać - lepiej na alkohol zareaguje wypoczęty organizm
- Zjeść tłusty posiłek - spowolni wchłanianie alkoholu
- Ugotować smaczną zupę, najlepiej rosół. Następnego dnia wejdzie jak złoto
- Ograniczyć palenie - nikotyna tylko pogorszy sprawę
- Najlepiej trzymaj się jednego rodzaju alkoholu. Zmieszanie trunków prowadzi do najgorszego rodzaju kaca.
1. Kawa lub zielona herbata
Jeśli na co dzień jesteś kawoszem, śmiało - kubek kawy z pewnością podziała pozytywnie. Dobry wpływ na kaca ma również zielona herbata. Zielona herbata to także źródło l-teaniny, która ma działanie relaksujące i poprawia samopoczucie. Wyreguluje temperaturę w naszym organizmie i zawiera polifenole, które rozpuszczają toksyny w tłuszczach.
2. Elektrolity
Izotonik pomoże sprawnie nawodnić odwodniony po spożyciu sporej ilości alkoholu organizm. Stosowanie elektrolitów to niemalże niezbędnik przy bolesnym poranku. Warto również zażyć suplementy takie jak magnez czy potas. Pomogą zniwelować drżenie mięśni i oraz zmęczenie.
3. Leki
Aspiryna, ibuprofen lub naproksen. Te leki bez recepty z pewnością mogą przydać się podczas walki z kacem. Należy korzystać z nich jednak gdy faktycznie czujemy taką potrzebę. Leki przeciwbólowe złagodzą ból głowy, który bywa najbardziej uciążliwy.
4. Spróbuj coś zjeść
Wiadomo, nie jest łatwo. Najczęściej po suto zakrapianej imprezie następnego dnia budzimy się totalnie bez apetytu. Warto jednak sięgnąć po jakiś posiłek, najlepiej lekkostrawny, taki, który nie podrażni żołądka. Bardzo dobrze sprawdzą się tutaj zupy np. pomidorowa albo rosół, lub zupy kwaśne jak ogórkowa czy żurek. Zupy te zawierają substancje, których organizm potrzebuje.
5. Wykąp się i idź na spacer
Łatwo powiedzieć, bo na 100% nie mamy siły nigdzie wychodzić, ale sami zdajemy sobie sprawę, jak dotlenienie organizmu na spacerze może mieć dobry wpływ na nasze samopoczucie. Zimny prysznic z rana to kolejny świetny pomysł. Pobudzi nam krążenie, orzeźwi organizm, oczyści skórę.
6. Nawodnienie płynami
Trzeba nawodnić organizm, więc dużo pijmy. Dobrze zrobi nam naturalny sok, który bogaty jest w witaminę C oraz fruktozę, potrzebną do spalania alkoholu. Woda mineralna powinna przyjąć się najłatwiej, uzupełni mikroelementy i minerały. Do zestawu, o którym pisaliśmy w punkcie 1, dorzucić możemy sok pomidorowy.
7. Słodkie śniadanie
Warto zjeść śniadanie, które będzie zawierało cukier. W ten sposób dostarczymy do organizmu energii, by ten zaczął spalać alkohol. Przykładem takiego śniadania mogą być płatki zbożowe z jogurtem, bananami, miodem i orzechami. Kapitalna będzie również jajecznica - jajka mają dużo witaminy B6, dostarczają również białko i aminokwasy.
Jak wiemy kac poalkoholowy i tak jest dużo lepszy niż kac moralny. Na tego drugiego metod nie mamy. Szczęśliwego nowego roku.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.