reklama
reklama

Blaszaki zamiast modlitwy? Mieszkańcy Rzeszowa protestowali pod Lidlem [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Łukasz Pelc

Blaszaki zamiast modlitwy? Mieszkańcy Rzeszowa protestowali pod Lidlem [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
15
zdjęć

Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie | foto Łukasz Pelc

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościPrzeciwnicy budowy ogromnego centrum logistycznego Lidla w sąsiedztwie sanktuarium maryjnego w Gietrzwałdzie protestowali dziś pod sklepami sieci w Rzeszowie. Demonstranci sprzeciwiają się powstaniu obiektu wielkości czterech stadionów piłkarskich w pobliżu świętego miejsca. Ogólnopolski Komitet Obrony Gietrzwałdu zorganizował około stu podobnych protestów w całym kraju.
reklama

Protest w Rzeszowie jest częścią ogólnopolskiej akcji, która odbywa się w około 80 miastach w całej Polsce. W stolicy Podkarpacia manifestujący zebrali się w dwóch lokalizacjach - przy ulicy Hetmańskiej oraz przy Armii Krajowej. Były banery, megafon, biało-czerwona flaga i ulotki dla robiących zakupy. Na ręce kierowników sklepów złożono odpowiednią petycję. LIDL wydał oświadczenie. 

Kością niezgody jest kontrowersyjna inwestycja w okolicy Sanktuarium Maryjnego. 

Przypomnijmy, spółka Lidl planuje budowę wielkiego centrum dystrybucyjnego w odległości kilkuset metrów od Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Obiekt ma pełnić funkcję magazynu odpadów, które będą wytwarzane na miejscu oraz przywożone z innych placówek. Inwestycja ma zapewnić około 200 miejsc pracy, jednak protestujący zwracają uwagę m.in. na brak gwarancji zatrudnienia dla miejscowej ludności.

reklama

Skala inwestycji budzi sprzeciw

Planowana hala ma mieć 24 metry wysokości, co odpowiada ośmiopiętrowym budynkom. Jej długość wyniesie 440 m., co protestujący porównują do wielkości czterech stadionów piłkarskich. Według organizatorów protestu, każdego roku przez teren inwestycji ma przejeżdżać około 150 tysięcy ton odpadów, w tym 3 tysiące ton niebezpiecznych. Szacuje się, że dziennie przez miejscowość będzie przejeżdżało około 160 tirów.

Nie sprzeciwiamy się przedsiębiorczości ani inwestycjom zagranicznego kapitału w Polsce. Chcemy tylko, żeby Gietrzwałd pozostał miejscem świętym dla pielgrzymów

reklama

- argumentowała podczas protestu Karolina Pikuła z Komitetu Obrony Gietrzwałdu.

Organizacja powstała pod patronatem parlamentarzystów związanych z Konfederacją Korony Polskiej Grzegorza Brauna.

Alternatywne lokalizacje?

Komitet Obrony Gietrzwałdu informuje, że Lidl rozważa jeszcze dwie inne lokalizacje dla swojego centrum logistycznego. Według protestujących, są one lepiej skomunikowane i nie wymagają tak znaczących ingerencji w ukształtowanie terenu. Co więcej, alternatywne lokalizacje nie znajdują się na obszarze chronionym.

reklama

Wątpliwości prawne wokół inwestycji

Komitet współpracuje z dwiema kancelariami prawnymi, które prowadzą postępowania w celu podważenia pozwolenia na budowę oraz unieważnienia decyzji środowiskowej. Inwestycja ma powstać na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Pasłęki, którego plan zagospodarowania nie przewiduje budowy obiektów przemysłowych. Protestujący kwestionują także decyzję o odrolnieniu ponad 40 hektarów ziemi uprawnej oraz decyzję środowiskową wydaną przez wójta gminy Gietrzwałd.

Działania protestacyjne przynoszą już pierwsze efekty. Po akcji z 15 listopada, która objęła kilkanaście polskich miast, kierownictwo polskiego oddziału Lidla zaczęło sygnalizować, że decyzje dotyczące lokalizacji centrum logistycznego nie są jeszcze ostateczne.

reklama

Walka o świętość miejsca

Za dwa lata w Gietrzwałdzie przypada 150. rocznica objawień maryjnych. Organizatorzy protestu podkreślają, że miejsce to odwiedzą tysiące pielgrzymów. "Zaburzy to nieodwracalnie specyfikę i wyjątkowość tego miejsca na zawsze. Chcemy wpłynąć na władze Lidla, żeby wycofały się z tej inwestycji i przeniosły ją gdzie indziej" - podkreślają protestujący.

Oświadczenie sklepu LIDL

Teren Gietrzwałdu rozpatrujemy pod względem budowy nowego obiektu. Jednak w tym momencie ewentualny termin rozpoczęcia tej inwestycji nie jest znany. Chcielibyśmy jednak podkreślić, że na wspomnianym terenie miałoby powstać potencjalne centrum dystrybucji, w którym przechowywane byłyby m.in. produkty spożywcze oferowane w sklepach Lidl Polska. Natomiast fałszywą informacją jest, że w tym miejscu znajdować się będzie składowisko odpadów. Podkreślamy także, że od samego początku prac nad każdą z naszych inwestycji analizujemy wszelkie warianty, które w największym stopniu są dopasowane do otoczenia i sąsiadującej z inwestycją natury.

Projekt planowanego centrum dystrybucji w Gietrzwałdzie spełnia wymagania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu. Nowy budynek będzie oddalony od skrajnej strony budynku bazyliki o niemal 1000 metrów. Co ważne, nowa inwestycja to ponad 200 nowych miejsc pracy dla społeczności lokalnych.

Główną funkcją potencjalnego obiektu w Gietrzwałdzie będzie dystrybucja przede wszystkim produktów spożywczych do kilkudziesięciu sklepów Lidl Polska zlokalizowanych w województwie warmińsko-mazurskim oraz części województw ościennych. Planowane w tym rejonie centrum dystrybucji będzie obsługiwać wyłącznie polskie sklepy naszej sieci. Potencjalna nowa inwestycja w Gietrzwałdzie będzie podobnej wielkości, co obiekt w Oleśnicy, którego powierzchnia wynosi ok. 70 tys. mkw. (hala magazynowa wraz z budynkami towarzyszącymi).

Obecnie w Polsce funkcjonuje 13 takich centrów dystrybucji Lidl Polska – m.in. w Tarnowie Podgórnym, Bydgoszczy, gminie Psary k. Będzina, Stargardzie, Kałuszynie k. Mińska Mazowieckiego czy gminie Brańszczyk k. Wyszkowa. Centrala Lidl Polska sąsiaduje z jednym z nich – sąsiedztwo takiego budynku w Tarnowie Podgórnym pozwala na komfortową pracę ponad 1000 pracowników.

Zależy nam na tym, aby być „dobrym sąsiadem” społeczności lokalnych, dlatego regularnie dbamy o czystość naszych centrów dystrybucji, a także zapewniamy nowoczesne wyposażenie, dzięki którym magazynowe hale są bezpieczne oraz ciche. Nasze obiekty w żadnym stopniu nie emitują do środowiska niekomfortowych zapachów. Ze względu na lokalizację działki w Gietrzwałdzie oraz oddalenie od zwartej zabudowy mieszkalnej, potencjalna działalność naszego centrum dystrybucji będzie komfortowa dla mieszkańców miejscowości.

Chcielibyśmy zaznaczyć, że na terenie potencjalnej nowej inwestycji surowce nie będą utylizowane, przetwarzane czy spalane. Nadajemy surowcom drugie życie, dlatego odpady będą na bieżąco przekazywane do recyklera. Lidl Polska spełnia wszelkie restrykcyjne wymagania, które ustawodawca nakłada na podmioty wytwarzające surowce wtórne – sieć uzyskała wszelkie niezbędne decyzje administracyjne, dba o zabezpieczenia pożarowe oraz prowadzi ewidencję ich transportu na bieżąco w czasie rzeczywistym. Dzięki prowadzonym działaniom Lidl Polska może dbać o recykling surowców i dać im drugie życie.

Odnosząc się do danych dotyczących odpadów, chcielibyśmy podkreślić, że w obiekcie Gietrzwałdzie surowce przez nas zebrane będą od razu przekazywane recyklerom. Działalność budynku będzie skupiała się przede wszystkim na dystrybucji produktów spożywczych do naszych sklepów. W naszych centrach dystrybucji nie składujemy odpadów, tylko zbieramy je i przekazujemy je wyspecjalizowanym w tym zakresie firmom. Dążymy do redukcji plastiku oraz prowadzenia gospodarki odpadami w obiegu zamkniętym, dlatego dbamy o recykling surowców i ponowne ich wykorzystanie.

 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama