reklama

Będą sprawdzać kotły i piece. Kiedy i na co się przygotować?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Będą sprawdzać kotły i piece. Kiedy i na co się przygotować? - Zdjęcie główne

W styczniu w gminie Głogów Małopolski rozpocznie się kontrola pieców i kotłów | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW gminie Głogów Małopolski Urząd Miejski przeprowadzi kontrolne wizyty w domach w celu sprawdzenia, czy użytkowane piece i kotły spełniają wymagania uchwały antysmogowej dla województwa podkarpackiego. Kiedy spodziewać się wizyty?
reklama

Miasto i Gmina Głogów Małopolski informuje, że wizyty nie wymagają wcześniejszego zapowiedzenia.

- Prosimy o umożliwienie przeprowadzenia czynności weryfikacyjnych, które mają na celu zapewnienie zgodności z obowiązującymi przepisami oraz ochronę jakości powietrza w naszej gminie. Przypominamy, że uchwała antysmogowa, przyjęta przez Sejmik Województwa Podkarpackiego w dniu 23 kwietnia 2018 roku nakłada obowiązek wymiany starych pieców i kotłów na bardziej ekologiczne rozwiązania.

- informuje urząd.

Kiedy spodziewać się kontroli?

Gmina przekonuje, że te działania mają na celu poprawę jakości powietrza, ochronę zdrowia mieszkańców oraz dostosowanie do standardów środowiskowych. Straż miejska lub urzędnik miejski może bez zapowiedzi po nowym roku. 

reklama

Co będzie sprawdzane?

W zależności od rodzaju pieca lub kotła procedura ta może obejmować różne działania. Sprawdzone zostanie, czy piec lub kocioł nie ma widocznych uszkodzeń, korozji czy wycieków i w jakim stanie jest palnik. Oceniona zostanie izolacja urządzenia, czy jest w dobrym stanie, co wpływa na efektywność energetyczną.

Przeprowadzona zostanie także kontrola urządzeń gazowych, gdzie nieszczelności mogą prowadzić do wycieku gazu. Pomiar poziomu tlenku węgla (CO) oraz innych substancji, by upewnić się, że urządzenie działa prawidłowo, a także test czujników temperatury, ciśnienia oraz systemów zabezpieczających.

Istotne jest również odpowiednie odprowadzanie spalin, zwłaszcza przy piecach gazowych, aby zapewnić dostateczną wymianę powietrza.

reklama

Terminy graniczne dla wymiany urządzeń grzewczych:

  • Do 1 stycznia 2022 r.: wymiana instalacji eksploatowanych ponad 10 lat lub bez tabliczki znamionowej.
  • Do 1 stycznia 2024 r.: wymiana instalacji eksploatowanych od 5 do 10 lat.
  • Do 1 stycznia 2026 r.: wymiana instalacji eksploatowanych poniżej 5 lat.
  • Do 1 stycznia 2028 r.: wymiana urządzeń spełniających normy klasy 3 lub 4.
  • Bezterminowo: urządzenia klasy 5 mogą być użytkowane zgodnie z wymaganiami.
  • Miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (piece, kominki): Od 1 stycznia 2020 r.: nowe urządzenia muszą spełniać wymagania ekoprojektu. Od 1 stycznia 2023 r.: do użytku pozostają jedynie kominki zgodne z ekoprojektem lub o sprawności powyżej 80% (pozostałe muszą być wymienione lub doposażone w systemy odpylające).

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo