reklama
reklama

Artyści z Podkarpacia też reprezentowali Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zobaczcie ich występy [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Paweł Deska / Wojciech Pędzich / Wikimedia Commons

Artyści z Podkarpacia też reprezentowali Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zobaczcie ich występy [WIDEO] - Zdjęcie główne

Justyna Steczkowska i Michał Szpak | foto Paweł Deska / Wojciech Pędzich / Wikimedia Commons

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościWielkimi krokami zbliża się 68. Konkurs Piosenki Eurowizji, który w tym roku odbędzie się w dniach 7, 9 i 11 maja w szwedzkim Malmö. Reprezentantką Polski będzie wówczas Luna. Okazuje się, że w poprzednich edycjach tej kultowej imprezy nasz kraj reprezentowali także artyści pochodzący z Podkarpacia. Wiecie o kim mowa?
reklama

Konkurs Piosenki Eurowizji to najpopularniejszy z najdłużej trwających programów telewizyjnych na świecie, a także jeden z najchętniej oglądanych niesportowych wydarzeń międzynarodowych. Wydarzenie to corocznie ogląda nawet 600 mln widzów. Nie może więc dziwić fakt, że także w Polsce Eurowizja cieszy się corocznie ogromnym zainteresowaniem. Emocje związane z występami rodzimych artystów, a także następujące później głosowanie wyłaniające zwycięzców mogą zrobić naprawdę ogromne wrażenie.

Eurowizja jest także ciekawym przeglądem trendów muzycznych w europejskich krajach. Karierę po udziale w tej imprezie rozpoczęło wielu artystów, w tym m.in. Domenico Modugno, Julio Iglesias, Lulu, ABBA, Céline Dion, Brotherhood of Man, Al Bano i Romina Power, Conchita Wurst, Duncan Laurence, czy Måneskin.

reklama

W tym roku Eurowizja odbędzie się w Szwecji, ponieważ przed rokiem w konkursie zwyciężyła artystka właśnie z tego kraju, Loreen, która wykonała utwór „Tattoo”. Polską reprezentantką w Malmö będzie natomiast Luna (Aleksandra Wielgomas), której piosenka „The Tower” podbija w ostatnim czasie polski internet. Czy spodoba się także zagranicznym słuchaczom? O tym przekonamy się już we wtorek. Luna wystartuje wówczas w zaplanowanym na 7 maja (na godz. 21:00) półfinale. Jeśli dostanie się do półfinału, jeszcze raz zobaczymy ją na scenie 11 maja.

Okazuje się, że w wieloletniej eurowizyjnej historii, nasz kraj reprezentowali także artyści rodem z Podkarpacia. Szlaki przetarła Justyna Steczkowska, czyli polska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i skrzypaczka urodzona 2 sierpnia 1972 roku w Rzeszowie. W dziecięcych latach mieszkała na Baranówce, a następnie przeniosła się do Stalowej Woli. Późniejsze muzyczne drogi zaprowadziły ją na szczyty popularności w Polsce i aż do dzisiaj Steczkowska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek i osobowości telewizyjnych poruszających się głównie w klimatach pop i folk. W 1995 roku Justyna Steczkowska reprezentowała Polskę w finale 40. Konkursu Piosenki Eurowizji w Dublinie. Śpiewając wówczas utwór „Sama” zajęła 18. miejsce.

Co ciekawe, artystka urodzona w Rzeszowie wzięła udział także w tegorocznych polskich preselekcjach do 68. finału Eurowizji (z piosenką „WITCH-ER Tarohoro”). Po głosowaniu jury zajęła drugie miejsce tracąc do Luny zaledwie jeden punkt.

reklama

Drugim z podkarpackich artystów, który wystąpił w Konkursie Piosenki Eurowizji był Michał Szpak. Urodzony w Jaśle (26 listopada 1990 r.) piosenkarz i autor tekstów wykonuje muzykę inspirowaną brzmieniem z lat 80. i 90., z pogranicza popu, rocka, pop-rocka, rocka symfonicznego i ballady. Muzyczna gwiazda szpaka rozbłysnęła głównie po zajęciu drugiego miejsca w programie talent show TVN X-Factor w 2011 roku. Już wówczas sceniczny image artysty wzbudzał spore zainteresowanie.

Michał Szpak wystartował w finale polskich preselekcji do Eurowizji w 2016 roku, śpiewając wówczas popowo-balladową piosenkę „Color of Your Life”. Ta propozycja przypadła do gustu polskim słuchaczom i jury, a następstwem zwycięstwa było reprezentowanie Polski w 61. edycji największego konkursu piosenki na świecie. W szwedzkim Sztokholmie Szpak najpierw przebrnął przez półfinał, a następnie w finale zajął bardzo dobre ósme miejsce po zdobyciu 229 punktów. Co ciekawe, w głosowaniu jury zajął dopiero 25. miejsce, jednak po dodaniu do tego wyników głosowania widzów (3. miejsce) pozwoliło to na uplasowanie się w czołowej dziesiątce. Był to więc najlepszy wynik reprezentanta Polski od czasu występu zespołu Ich Troje w 2003 r. (7. miejsce) i jednocześnie trzeci najlepszy rezultat polskiego artysty w historii. Przypomnijmy, że najwyższe miejsce dla Polski wywalczyła w Eurowizji Edyta Górniak, która w 1994 roku śpiewając utwór „To nie ja!” zajęła drugą pozycję.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama