reklama
reklama

Andrzej Duda w niedzielę w Jasionce. Weźmie udział w uroczystościach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Toś

Andrzej Duda w niedzielę w Jasionce. Weźmie udział w uroczystościach - Zdjęcie główne

Prezydent RP odwiedzi port lotniczy w Jasionce, a następnie uda się do Markowej. | foto Michał Toś

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościPrezydent Andrzej Duda w niedzielę, 24 marca odwiedzi port lotniczy w Jasionce. Prezydent RP weźmie udział w uroczystościach z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. W planach m.in. uroczystość nadania imienia Rodziny Ulmów Portowi Lotniczemu Rzeszów-Jasionka.
reklama

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej odwiedzi rzeszowski port lotniczy, by wziąć udział w uroczystościach związanych z Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Andrzej Duda w Jasionce i Markowej

O poranku Andrzej Duda weźmie udział w wydarzeniu, jakim będzie nadanie imienia lotnisku w Rzeszowie-Jasionce imieniem rodziny Ulmów. Następnie prezydent wraz z grupą reprezentacyjną pojedzie do Markowej, by tam złożyć wieniec przed pomnikiem upamiętniającym męczeńską śmierć rodziny Ulmów. O godz. 11 odbędzie się uroczystość z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką i wystąpienie prezydenta. 

We wrześniu 2023 roku w Markowej (pow. łańcucki) zgromadziło się ponad 30 tysięcy wiernych, którzy wspólnie przeżywali uroczystości beatyfikacyjne rodziny Ulmów, która podczas II wojny światowej została zamordowana za ukrywanie Żydów przed niemieckimi okupantami.

reklama

fot. Michał Toś. Andrzej Duda w Rzeszowie, wrzesień 2023 r.

Historia rodziny Ulmów

Rodzina Ulmów z Markowej zapisała się na kartach historii II wojny światowej jako bohaterowie. Podczas okupacji niemieckiej (w 1942 r.) Józef i Wiktoria przyjęli oni pod swój dach ośmioro żydowskich uciekinierów, chcąc uratować ich przed pewną śmiercią z rąk hitlerowców. Po zadenuncjowaniu Niemcy odkryli ukrywanych, a następnie 24 marca 1944 roku rozstrzelali w Łańcucie całą rodzinę Ulmów wraz z kilkuletnimi dziećmi (Stanisławem, Barbarą, Władysławem, Franciszkiem, Antonim, Marią i jednym jeszcze nienarodzonym) oraz wszystkimi przebywającymi u nich Żydami.

reklama

fot. Biuro Prasowe Konferencji Episkopatu Polski, uroczystość beatyfikacji rodziny Ulmów.

Pamięć po rodzinie Ulmów nie zaginęła. Po latach ich historię zaczęto przypominać, a w 2003 roku rozpoczęto proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. Aktualni Czcigodni Słudzy Boży Kościoła Katolickiego (określenie oznaczające Sługę Bożego, wobec którego promulgowano dekret o heroiczności cnót) już w niedzielę zostaną ogłoszeni błogosławionymi.

- Była to rodzina prosta, polska, wiejska, bardzo zżyta rodzina, która swoją codzienność budowała na przesłankach katolickich i chrześcijańskich. Ulmowie otworzyli swój dom dla innych potrzebujących, w tym przypadku dla ośmiu Żydów. Mieli świadomość, że może im za to grozić śmierć, nie odmówili. Ponadto świadectwa ludzi, którzy ich znali potwierdzają, że jest to niezwykła rodzina. Oni dla nas, współczesnych, zostawili piękne przesłanie, w jaki sposób przeżywać codzienność i łączyć wiarę z życiem. Dzisiejsze rodziny mogłyby czerpać z tej drogi, którą oni przeszli

reklama

- przekazał nam rzecznik prasowy uroczystości beatyfikacyjnej ksiądz Bartosz Rajnowski.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama