reklama

Aleja Zasłużonych w Rzeszowie - sylwetki zmarłych, pochowanych na cmentarzu komunalnym Wilkowyja

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wacław Kopisto, Tadeusz Ferenc, czy Klemens Gudel - te osoby spoczęły w alei zasłużonych na terenie cmentarza komunalnego Wilkowyja w Rzeszowie. W dniu Wszystkich Świętych ich groby odwiedziły dziesiątki mieszkańców.
reklama

Cmentarz Wilkowyja został otwarty 1 czerwca 1972 roku. Znajduje się on przy ulicy Cienistej. Jest to największe miejsce spoczynku w Rzeszowie. Do tej pory zostało tu pochowanych ponad 31 tysięcy osób.

Po przejściu przez główną bramę wejdziemy w prostą uliczkę, która jest częścią alei zasłużonych. Spoczęli tam m.in.:

Walenty Bal polski duchowny, dziekan dekanatu Rzeszów. Pierwszy proboszcz parafii św. Krzyża w Rzeszowie kapelan Armii Krajowej. Walenty Bal przyjął święcenia kapłańskie 30 grudnia 1944 roku, pracował jako wikariusz w parafiach w Borku Starym, a później w Rzeszowie. Do momentu, w którym bp Ignacy Tokarczuk utworzył parafie świętego Krzyża, gdzie Walenty Bal został proboszczem. Nauczał w I liceum ogólnokształcącym w Rzeszowie. W 1979 na potrzeby prowadzenia nabożeństw zajął nielegalnie kaplice św. Filipa Nereusza i św. Jana Nepomucena, za co został skazany przez sąd Rejonowy w Rzeszowie na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu. W czasie stanu wojennego przechowywał sztandar KZ "s" "elektromontaż-rzeszów"

Klemens Gudel z Rzeszowem związany od 1964. Pracował jako nauczyciel klasy organów od 1999. Uczył także historii muzyki, harmonii i kontrapunktu. Często dawał koncerty w kraju oraz za granicą. W 1968 roku został kierownikiem literackim Filharmonii Rzeszowskiej. Był odpowiedzialny za przygotowywanie koncertów, prelekcje i audycje muzyczne. Od 1995 pracował z amatorskimi chórami kościelnymi. Był współzałożycielem chór "Emanuel" oraz dyrygował w chórze "Soli Deo". W 2000 roku obydwa chóry wystąpił na audiencji u Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie.

Adam Matuszczak studiował na wydziale mechanicznym wyższej szkoły inżynierskiej w Rzeszowie. Później pracował w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Rzeszów". W 1980 związał się z NSZZ Solidarność. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany na ponad trzy miesiące. Po zwolnieniu nadal współpracował w NSZZ Solidarność w podziemnych strukturach. Sprawował mandat na Sejm X kadencji (1989-1993) z ramienia Komitetu Obywatelskiego.

Wacław Kopisto kapitan piechoty wojska polskiego pośmiertnie awansowany na stopień majora. Brał udział w kampanii wrześniowej 1938. Po ataku ZSRR na Polskę przekroczył granicę polsko węgierską i został tam też internowany. Po klęsce Francji ewakuował się do Wielkiej Brytanii, gdzie został zaprzysiężony na rotę AK w 1942 roku. Został zrzucony do Polski w 1942, gdzie walczył z nazistowskim okupantem. W kwietniu 1944 aresztowany przez NKWD i skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie, jednak wyrok zmieniono na 10 lat wiezienia.

Tadeusz Ferenc polski polityk, poseł na sejm IV kadencji, wieloletni prezydent Rzeszowa. W tym roku odszedł także Tadeusz Ferenc, związany z Rzeszowem przez całe swoje życie. Link do całościowego opisu sylwetki zmarłego Tadeusza Ferenca.

 

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama