To już pewne. Eksperci potwierdzili właśnie, że w polskich zbiorach znajduje się dzieło Vincenta van Gogha. Obraz przeszedł właśnie specjalistyczne badania i konserwację. Już 26 kwietnia będzie go można zobaczyć na żywo w Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie.
Badania trwały rok. Teraz eksperci przyznali: to oryginalny Van Gogh
Chodzi o obraz Wiejskie chaty pośród drzew. Płótno stanowi część kolekcji im. Jana Pawła II, którą opiekuje się Mt 5,14. Jak informuje Muzeum, prace, które miały potwierdzić jego autentyczność, trwały rok. Interdyscyplinarne badania odbywały się w Laboratorium Analiz i Nieniszczących Badań Obiektów Zabytkowych przy Muzeum Narodowym w Krakowie.
W ich wyniku powstały ekspertyzy z dziedziny historii sztuki i technologii wykonania obrazu. Dzięki ostatecznej diagnostyce badacze mogli również dobrać odpowiednie metody konserwacji, sfinansowanej ostatecznie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - poinformowała warszawska placówka.
Jak dodaje, w trakcie badań obrazu specjaliści zbadali dokładnie technikę malarską oraz materiały, jakich użył artysta podczas pracy: - Pracownicy LANBOZ zidentyfikowali rodzaj pigmentów, a także przebadali dokładnie podobrazie. Wiejskie chaty pośród drzew pochodzą z najwcześniejszego okresu twórczości van Gogha, w którym artysta stosował stonowane barwy i wykazywał skłonność do kolorów ciemnych, zanim poddał się wpływowi impresjonistów - przyznała Stefania Ambroziak, jedna z kuratorek wystawy.
Ze strychu aż do warszawskiego muzeum. Jedyny taki obraz w polskich zbiorach
Płótno przechowywane było na strychu, do dziś nosi tego ślady w postaci zagięcia i wykruszeń farby. Te drobne uszkodzenia, poddane zachowawczej konserwacji w pracowni LANBOZ, pozostają widoczne jako świadectwo proweniencji dzieła.Piotr Dmitrowicz, dyrektor Mt 5,14 informuje, że płótno Wiejskie chaty pośród drzew pochodzi z pracowni Nuenen, niedaleko holenderskiego Eindhoven. Wiadomo, że Vincent van Gogh namalował je w 1883 r., czyli mniej więcej 5 lat przed stworzeniem swoich najsłynniejszych dzieł – takich jak Słoneczniki czy Gwiaździsta noc.
Placówka kulturalna przyznaje, że obraz przez lata zmieniał miejsce przechowywania i właścicieli. Wkrótce po powstaniu przechodził z rąk do rąk, a często przypadkowi posiadacze nie zdawali sobie sprawy z jego artystycznej, historycznej i finansowej wartości. Gdy na początku XX stulecia prace van Gogha zyskały rozgłos i znacznie zwiększyły wartość, Wiejskie chaty pośród drzew znajdowały się już w rękach kolekcjonerów – najpierw w Belgii, a potem w Szwajcarii. W latach 80. dzieło ostatecznie trafiło do Polski, a od 2020 r. pozostaje w depozycie Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego.
Jestem niezwykle dumny, że nasze Muzeum będzie mogło zaprezentować jedyny w Polsce obraz Vincenta van Gogha. To świetna okazja do przybliżenia szerokiej publiczności perły europejskiego malarstwa znajdującej się w polskich zbiorach, a także do zaproszenia do jednego z najciekawszych warszawskich muzeów - przyznał mówi dyrektor Piotr Dmitrowicz.
(arch. mt514)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.