Reklama

20-metrowa drabina stanie na pasie zieleni ul. Krakowskiej. Ku pamięci Józefa Szajny

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

20-metrowa drabina stanie na pasie zieleni ul. Krakowskiej. Ku pamięci Józefa Szajny - Zdjęcie główne

"Drabina do Nieba" ma przypominać o Józefie Szajnie. | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości "Drabina do Nieba" to 20-metrowa rzeźba wykonana według projektu autorstwa profesora Józefa Szajny. Artysty oraz malarza, który pochodził z Rzeszowa i odszedł w 2008 roku. Porozumienie w sprawie wykonania na ul. Krakowskiej nowego pomnika podpisał 22 lutego na konferencji prasowej Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Józef Szajna był polskim malarzem, scenografem, reżyserem, a także profesorem w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W czasie II wojny światowej był więźniem niemieckich obozów KL Auschwitz i Buchenwaldu. Jest również autorem książek m.in. "Stres wojenny - skutki i ich łagodzenie" czy "Józef Szajna And His World". 

"Poznałem niebo i piekło"

„Zawsze wolałem ludzi, którzy we mnie widzieli Don Kichota, od tych, co mnie mieli za pajaca.” - to zdanie wygłosił profesor Szajna w rozmowie z Annie Retmaniak w audycji radiowej z okazji swoich osiemdziesiątych trzecich urodzin. - Poznałem niebo i piekło. I to jest wystarczająca odległość na moją drabinę do nieba w nieskończoność - mówił Szajna. Stąd właśnie pomysł na pomnik - drabinę do nieba. 

Józef Szajna 4,5 roku spędził w więzieniach i obozach koncentracyjnych. Do tych wydarzeń odnosił się często w swojej twórczości, choć nie zawsze bezpośrednio. Urodził się 1922 roku w Rzeszowie. W 1938 roku zdobył mistrzostwo Polski w skokach z trampoliny oraz wicemistrzostwo w Ogólnopolskim Konkursie Szkół Średnich w pływaniu. Nie jest jednak kojarzony jako wybitny sportowiec, a jako artysta.

W 1943 roku ucieka z obozu koncentracyjnego, ale próba okazała się nieudana. Trafia do celi śmierci. Zostaje przeniesiony do obozu w Buchenwaldzie i dostaje numer 41408, z którego później ucieka. Rok później zdaje maturę w Maczkowie w Dolnej Saksonii i wraca do Polski. Zostaje studentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Uzyskuje dyplomy, a w 1953 roku ma miejsce premiera jego autorskiego spektaklu "Sprawa rodzinna" w Teatrze Ziemi Opolskiej w Opolu.

W 1961 roku Szajna stworzył pierwszą drabinę do nieba. 18 lat później zostaje odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1996 roku został honorowym obywatelem Opola, a w 2006 roku również Oświęcimia. W 2003 roku otrzymał nagrodę specjalną w plebiscycie na Człowieka roku 2002 w Rzeszowie. W 2008 roku zostaje pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. 

"Drabina do Nieba"

Porozumienie w sprawie powstania pomnika podpisane zostało 22 lutego w rzeszowskim ratuszu. 

- Od wybuchu wojny w Ukrainie pokazujemy, że jesteśmy nowoczesnym, prężnie działającym, ambitnym społeczeństwem. Miniony rok sprawił, że Rzeszów jest na ustach całego świata. To nie jest dla mnie zaskoczenie, wiem, że rzeszowianie tacy są. Dzisiejsze porozumienie to kolejny tego dowód. Porozumieli się ludzie kultury, sztuki, biznesu i samorządu. Czynimy miasto jeszcze piękniejszym. To wspaniały gest w kierunku jednego z najwybitniejszych mieszkańców, jakiego wydała nasza ziemia – profesora Józefa Szajny. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w ten projekt.

– mówił prezydent Konrad Fijołek.

- To było 13 marca, w setną rocznicę urodzin profesora Szajny. Pan Jerzy był zamyślony, a ja zapytałam go, o czym tak duma? Odpowiedział, że od 10 lat niezmiennie o pomniku, którego pomysł budowy zrodził się przed laty. Do naszego grona dołączył pan Andrzej Piątek (autor książek o Józefie Szajnie) i panowie przypomnieli mi, że przed laty byli chętni do sfinansowania tego pomysłu. Porozmawialiśmy, wymieniliśmy uwagi i od tego czasu projekt nabrał tempa. Cieszę się, że w tym roku zrealizujemy wizję profesora Szajny.

– mówiła wiceprezydent Krystyna Stachowska.

Pomnik znajdzie się na ul. Krakowskiej na pasie zieleni przy wzniesieniu w rejonie galerii handlowej Nowy Świat. To miejsce sam wskazał profesor Szajna. Tłumaczył, że idealnie z tego miejsca widać panoramę miasta i niebo. Drabina wykonana zostanie ze stali, będzie miała 20 metrów wysokości. Budowa rozpocznie się w marcu. - Budowę rozpoczniemy jeszcze w marcu od wykonania fundamentów. Betonowe pale zostaną wykonane na głębokość 14 metrów pod powierzchnię gruntu – mówi Aleksandra Wąsowicz – Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Monument ma powstać w Rzeszowie do końca czerwca. W przedsięwzięcie jest zaangażowany także Zespół Szkół Plastycznych im. Piotra Michałowskiego w Rzeszowie, którego uczniowie wykonają niektóre z elementów pomnika.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy