To największe i najdłużej trwające polskie powstanie było końcem pewnej epoki w naszej historii. Pomimo ogromnych strat, jakie poniosło społeczeństwo polskie w wyniku wojny, zsyłek i emigracji - idea walki o niepodległość przekazywana była kolejnym pokoleniom, które czerpały z niej natchnienie, i które ostatecznie doprowadziły w 1918 roku do odrodzenia państwa polskiego.
- Dla nas, żołnierzy wolnej Polski, powstańcy 1863 r. są i pozostaną żołnierzami Polski walczącej o swobodę, pozostaną wzorem wielu cnót żołnierskich, które będziemy naśladować.
- Józef Piłsudski, rok 1919.
160. rocznica w polskich miastach
We wielu polskich miastach odbędą się uroczystości i inicjatywy poświęcone pamięci żołnierzy powstania styczniowego. W Warszawie uroczystości rozpoczną się o godz. 13.00. Dyrektor Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Adam Siwek złoży wieniec w kwaterze powstańców styczniowych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Na Starych Powązkach o godz. 14.00 zapali biało-czerwone znicze na pięciu grobach weteranów Powstania Styczniowego (Józef Kępiński, Władysław Jastrzębowski, Tadeusz Odrowąż-Wilkoński, Szymon Tokarzewski oraz Ignacy Mickiewicz).
W Krakowie odbędzie się ceremonia złożenia kwiatów na grobie Ludomira Benedyktowicza oraz na innych grobach powstańców styczniowych na cmentarzu Rakowickim. Następnie złożenie kwiatów pod tablicą powstańców na cmentarzu Salwatorskim. W Łomży nastąpi uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej 50. łomżyńskich gimnazjalistów bestialsko zamordowanych przez Rosjan w 1863 roku oraz bohaterów powstania styczniowego poległych na terenie powiatu łomżyńskiego.
Gdańsk organizuje prezentację w mediach społecznościowych i na stronie internetowej Oddziału IPN w Gdańsku sylwetek powstańców styczniowych, których nagrobki zostały wpisane do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski oraz wyremontowane przez OBUWIM Gdańsk: Franciszka Klonowskiego (cmentarz parafialny, ul. Grunwaldzka, Nowe Miasto Lubawskie) oraz Ignacego Stanisława Kuchty (cmentarz parafialny w Dąbrówce k. Bobowa).
Rzeszów
W Rzeszowie o godzinie 11.00 odbędzie się konferencja prasowa obok pomnika Mogiły Powstańców Styczniowych. W tym dniu mogiły Powstańców Styczniowych zostaną oznaczone tabliczkami „Grób weterana walk o wolność i niepodległość Polski”. Zostanie zaprezentowany wykaz grobów powstańczych na Podkarpaciu (ponad 300), przygotowany w ramach prac Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie.
Program uroczystości:
Msza Św. z udziałem pocztów sztandarowych, po Mszy Św. uroczystości przy Mogile Powstańców Styczniowych, a w tym: po sygnale „Słuchajcie wszyscy” odegranie (odtworzenie) hymnu państwowego, powitanie uczestników uroczystości, przemówienia okolicznościowe, uroczysta zbiórka 51. Drużyny Harcerzy i Harcerek Żuawi im. Signi 1863, Apel Pamięci wraz z salwą honorową i hasłem „Wojska Polskiego”, zapalenie zniczy pod obeliskiem Powstańców Styczniowych, złożenie wieńców i wiązanek kwiatów, odegranie (odtworzenie) pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego, zakończenie uroczystości.
W galerii zdjęć przedstawiamy groby tych, którzy leżą na Starym Cmentarzu w Rzeszowie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.