Derby coraz bliżej. Tak jesienią Apklan Resovia Rzeszów pokonała Stal przy Hetmańskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]

Autor:

Sport Przed nami najważniejsze piłkarskie wydarzenie wiosny 2023 roku. derby stolicy Podkarpacia w Fortuna 1. Lidze, czyli mecz Resovia kontra Stal Rzeszów. Zobaczcie wspomnienia z jesiennego spotkania.

Resovia Rzeszów nie była faworytem jesiennego spotkania, ale jak to mówią - derby rządzą się swoimi prawami. 1 października 2022 roku będąca w strefie spadkowej drużyna z Wyspiańskiego pokonała ekipę z Hetmańskiej. To właśnie na obiekcie Stali rozegrały się rzeszowskie derby, które zgromadziły na trybunach ponad 7500 kibiców. Grad goli i nieoczekiwane zwroty akcji. Bramka z połowy boiska, czerwona kartka dla członka sztabu Resovii, rzut karny w pierwszej połowie i bramka na otarcie łez w doliczonym czasie gry. Działo się i na boisku, ale i na trybunach.

Historia

Tylko mecze derbowe Ruchu Chorzów z Górnikiem Zabrze i Wisły Kraków z Cracovią odbywają się częściej niż derby Rzeszowa. Pierwszy mecz między Stalą a Resovią rozegrano 11 sierpnia 1945 roku, czyli nieco ponad dwa miesiące po zakończeniu drugiej wojny światowej. W meczu eliminacji do klasy A lepsi byli "biało-czerwoni", którzy zwyciężyli 1:0 po golu Mariana Zwolińskiego.

Do tej pory w oficjalnych meczach lepsi są "biało-czerwoni", którzy wygrywali 36-krotnie. "Biało-niebiescy" mogą się pochwalić 32 wygranymi. Natomiast 20 razy padał remis. Najwyższa wygrana miała miejsce w 1953 roku, kiedy Stal zwyciężyła 6:0. Co ciekawe dopiero na początku lat 90-tych dwudziestego wieku kibice obu ekip zaczęli mieć ze sobą "kosę". Wcześniej normą było wspólne dopingowanie i oglądanie derbów, wizyty na spotkaniach Resovii i Stali. Wszystko zmieniło jedno spotkanie - koniec sezonu 1991/92 w drugiej lidze, grupie wschodniej. Pewna awansu do ekstraklasy była już Siarka Tarnobrzeg, która przegrała na własnym stadionie ze Stalą Rzeszów (2:3). W tym samym czasie Resovia grała z Jagiellonią Białystok. "Reska" była pewna utrzymania, a "Jaga" musiała wygrać, żeby awansować kosztem... Stali. Tak też się stało. Drużyna z Podlasia wygrała 1:0 i stało się to w kontrowersyjnych okolicznościach.

Potem były już na przykład derby, które trwały trzy minuty - przerwane przez rozróbę kiboli i wiele różnych akcji. Ostatnio głośno było o "przepychankach" w social mediach na poziomie obu klubów. Chodziło o zniszczony herb Stali, a także tablice informacyjne Resovii.

Bojkot?

89. derby Rzeszowa odbęda się 29 kwietnia, w sobotę o godzinie 20 na stadionie przy Hetmańskiej 69. Jak na razie nie wiemy, czy ten mecz z wysokości trybun zobaczą fani Stali. Według informacji TVP Sport, działacze Stali zwracali się do Resovii o możliwość wykupienia biletów na całą trybunę zachodnią przez swoich sympatyków, ale ci poinformowali, że drugiej trybuny otwierać nie zamierzają. Paweł Bukała poinformował krajowe media, że klub nie otworzy trybuny zachodniej. Co w tej sytuacji?

W kuluarach przed tym wydarzeniem mówi się o bojkocie, jaki może pojawić się ze strony kibiców Stali. Mówi się o tym, że nie zamierzają oni przychodzić na mecz. Zamiast tego, decydują się na wsparcie swojego zespołu przed stadionem. Sytuacja robi się nerwowa, mając na uwagę również bezpieczeństwo osób biorących udział w wydarzeniu. Policja również apelowała o dopuszczenie do widowiska większej ilości kibiców. Być może jeszcze we wtorek poznamy ostateczną decyzję w tym temacie.

Zobaczcie wspomnienia z jesiennych derbów.

Artykuł pochodzi z portalu korso24.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.