reklama
reklama

Wojewódzka inauguracja roku szkolnego 2023/2024 w II Liceum Ogólnokształcącym w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpacieUczniowie szkół ponadpodstawowych rozpoczęli dzisiaj rok szkolny 2023/2024. Wojewódzkie uroczystości odbyły się w II Liceum Ogólnokształcącym im. płk. Leopolda Lisa-Kuli w Rzeszowie, gdzie spotkali się zarówno pierwszoklasiści, jak i znamienici goście.
reklama

Wojewódzką inaugurację roku szkolnego 2023/2024 otworzył dyrektor II LO, Andrzej Szymanek. Powitał on zarówno uczniów, którzy rozpoczną edukację w jednej z najlepiej ocenianych szkół na Podkarpaciu, jak i oficjeli, którzy pojawili się na uroczystości. Wśród nich byli m.in. wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek wraz z wiceprezydentami Krystyną Stachowską i Jolantą Kaźmierczak, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, posłowie na Sejm RP Paweł Kowal i Wiesław Buż, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, biskup diecezji rzeszowskiej Jan Wątroba, a także rektorzy rzeszowskich uczelni i przedstawiciele służb mundurowych.

Inaugurujemy 119. rok działalności naszej szkoły, za rok będzie to już 120 lat. Mamy świadomość, że na obecny sukces szkoły pracowały pokolenia przed nami. Na przestrzeni tych 118 lat wyszło od nas 18 tysięcy absolwentów. Wśród nich bardzo wiele osób zaistniało nie tylko na terenie Rzeszowa, ale odnieśli sukces w wymiarze ogólnopolskim. Chciałbym jednoznacznie podkreślić, że te sukcesy zawdzięczamy także tym, którzy pracowali w tej szkole przed nami

reklama

- powiedział dyrektor Andrzej Szymanek, podkreślając ważną rolę II LO w historii miasta Rzeszowa.

W tym roku szkolnym do edukacji w tej placówce przystąpi 1043 uczniów w 31 oddziałach. W szkolnej auli pojawiło się 249 uczniów, którzy znaleźli się w klasach pierwszych. O edukację młodzieży zadba 69 nauczycieli, a o obsługę szkoły 16 pracowników administracji.

reklama

Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego zaznaczył wysoki poziom edukacji w szkole im. Leopolda Lisa-Kuli. Warto zaznaczyć, że maturę od lat zdaje tutaj około 99 proc. przystępujących do niej uczniów, a w poprzednim roku szkolnym egzamin dojrzałości zdali tutaj wszyscy. Szczególnie mocna jest tutaj płaszczyzna matematyczna, ponieważ średnie wyniki z tego przedmiotu na poziomie podstawowym sięgnęły aż 92 proc. (przy średniej wojewódzkiej 72 proc.). Na poziomie rozszerzonym matematykę zdawano średnio na 73 proc. (przy średniej wojewódzkiej 51 proc.).

Za każdym razem, kiedy przekracza się próg własnego liceum, jest drżenie serca. Tak jest i tym razem, ale to pozytywna emocja. Wiem, że młodzi ludzie powracający z wakacji, chcą tego, by czas beztroski trwał cały rok. Tymczasem nadchodzi wrzesień. Dla pierwszoklasistów pojawiają się nowe obowiązki, a dla tych, którzy będą w czwartej klasie liceum czy ósmej klasie szkoły podstawowej, przychodzi świadomość, że jakiś etap zbliża się ku końcowi i ku egzaminom. Początek września jest dla młodego człowieka czasem wyzwań i niepokoju. Nowy rok szkolny to jednak przede wszystkim nowe możliwości dla każdego z was, czas nowy relacji i znajomości. Tego wam życzę, abyście budowali te relacje nie tylko w świecie mediów społecznościowych, ale poprzez bliskość z drugim człowiekiem i empatię. Pamiętajcie, że rok szkolny to także czas realizacji własnych zamierzeń. Każdy z was ma plany życiowe i te związane z zawodem, który chcielibyście osiągnąć. Etap szkolny jest do tego niezbędny. Nawet nowinki techniczne nie rozwiązują dobrego startu w inny sposób, aniżeli przez wspaniałego wychowawcę i mentora

reklama

- podkreślała wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, która jest zresztą absolwentką II LO w Rzeszowie.

Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek podkreślał z kolei ważny egzamin z dojrzałości, który zdali uczniowie rzeszowskich szkół w obliczu wojny, która trwa na Ukrainie. Zaznaczył, że ciepłe przyjęcie ukraińskich uczniów do polskich klas było tego znakomitym przykładem.

Przyszłość, to budowanie społeczeństwa obywatelskiego. Tego nie udałoby się zrobić, bez sprawnego i dobrego systemu edukacji. W ostatnim czasie mieliśmy szansę pokazać całemu światu, że już jesteśmy społeczeństwem obywatelskim, jednym z najnowocześniejszych w Europie. Pokazaliśmy jak pomagać i dlaczego należy to robić. Mogę być z was dumny. Współczesne miasto powinno być zarządzane razem z wami, waszymi głowami, doświadczeniami, marzeniami i umiejętnościami.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama