reklama

Wielkie gwiazdy kultury ambasadorami Rzeszowa w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury? Wśród nich Natalie Portman

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Wielkie gwiazdy kultury ambasadorami Rzeszowa w walce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury? Wśród nich Natalie Portman - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Jak zapowiedział już wcześniej prezydent Konrad Fijołek, Rzeszów będzie starał się został Europejską Stolicą Kultury w 2029 roku. Włodarz stolicy Podkarpacia do przedsięwzięcia chce zaangażować wielkie gwiazdy polskiej i światowej kultury.
reklama

Zarówno filary, jak i szczegóły projektu aplikacji, jeszcze się kształtują. Jednak już wiemy, że kierunek w jakim będziemy podążać został  wyznaczony i naturalnie związany jest z sytuacją geopolityczną w Europie. Wszyscy wiemy, że że staliśmy się domem dla tysięcy uchodźców wojennych, ale również miastem które gości tych z całego świata, którzy angażują się w pomoc dla walczących sąsiadów z Ukrainy. Ten wymiar empatii połączony z dawaniem nadziei oraz kreślenia nowych idei staje się naszą osią projektową, swoistą ramą

- powiedział prezydent Konrad Fijołek.

Dlatego miasto Rzeszów wystosowało propozycję do gwiazd kina i literatury. Dotyczą one zostania ambasadorami całego przedsięwzięcia. Jak się okazuje, wśród stu zaproszeń do tworzonego komitetu honorowego trzy powędrowały do Natalie Portman, Wojciecha Smarzowskiego oraz Oksany Zabużko.

Pierwsza z wymienionych osób to gwiazda filmowa znana na całym świecie. Rozpoznawalność zyskała już jako trzynastolatka dzięki roli w filmie „Leon Zawodowiec”. Później zagrała w wielu kolejnych kinowych hitach, takich jak „Gwiezdne Wojny”, „V jak Vendetta” czy „Czarny Łabędź”, za którego dostała zresztą Oscara. Nie wszyscy wiedzą, że Portman ma polskie korzenie, ponieważ jej dziadek był Polakiem i mieszkał w Rzeszowie.

Wojciech Smarzowski z kolei to znany reżyser, którego każdy film zyskuje ogromny rozgłos nie tylko w Polsce. Porusza on ważne i trudne tematy związane z polską historią i mentalnością. Do jego najpopularniejszych dzieł należą filmy „Wesele”, „Dom zły”, „Róża”, „Pod mocnym aniołem”, „Wołyń” czy „Kler”. Oksana Zabużko jest natomiast ukraińską pisarką, której największą popularność przyniosła książka „Badania terenowe nad ukraińskim seksem” z 2003 roku. W 2013 roku otrzymała Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus.

Wniosek Rzeszowa o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury ma powstać do 15 września. Od października do grudnia odbędzie się preselekcja kandydatur, a czas na składanie aplikacji dla finalistów nadejdzie w pierwszej połowie 2024 roku. Zwycięzca będzie znany na początku 2025 roku. Miasto, które zostanie Europejską Stolica Kultury będzie miało ogromną szansę na promocję nie tylko na płaszczyźnie kulturalnej, ale też turystycznej i uzyska możliwość wielkiej promocji na międzynarodowej arenie.

Czuję wielkie wyzwanie. To największe wyzwanie dla naszego miasta, wielka przygoda w którą możemy wyruszyć razem. Wyruszamy już teraz, ale efekty tych działań będą dużo dłuższe niż 2029 rok

- podkreśla prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama