reklama

Ptasia grypa powodem wysokiej śmiertelności wśród kotów. Czy choroba przenosi się na ludzi?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Ptasia grypa powodem wysokiej śmiertelności wśród kotów. Czy choroba przenosi się na ludzi? - Zdjęcie główne

Zanotowano zwiększoną śmiertelność kotów domowych | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie W ostatnim czasie w naszym kraju zaobserwowano niepokojąco dużą liczbę przypadków infekcji kotów domowych. Czy zagrożeni powinni się czuć także ludzie? Główny Inspektorat Weterynarii wydał w tej sprawie ważny komunikat.
reklama

Według informacji GIW, służby weterynaryjne odnotowały zwiększoną liczbę przypadków infekcji kotów domowych, czym z pewnością mocno zaniepokojeni są także właściciele zwierząt. Choroba, która atakuje koty charakteryzuje się objawami oddechowo-neurologicznymi i wysoką śmiertelnością. Jak podaje Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk, według wyników badań przyczyną zakażeń wśród zwierząt jest wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków A/H5N1/.

W związku z zagrożeniem, Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła już działania mające na celu zapobieganie wystąpienia tej choroby u ludzi. Tym samym właściciele i opiekunowie kotów, u których wystąpiła ptasia grypa, zostali objęci nadzorem epidemiologicznym. Warto podkreślić, że w Polsce nie zarejestrowano do tej pory przypadków zakażenia ludzi wspomnianym wirusem.

Głosy specjalistów w zakresie medycyny w tym temacie są uspokajające. Zgodnie z komunikatem Głównego Inspektora Weterynarii oraz informacjami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, do zakażenia człowieka wirusem A/H5N1/ dochodzi niezwykle rzadko. Takie przypadki następują wyłącznie w wyniku bezpośredniego i długotrwałego kontaktu z chorym ptactwem. Tym samym możliwość zakażenia dotyczy przede wszystkim osób, które zawodowo mają kontakt z drobiem i dzikimi ptakami. Ponadto ryzyko zakażenia poprzez kontakt z chorym kotem również jest mało prawdopodobne.

Sanepid wydał także bieżące zalecenia, do których powinni się stosować właściciele kotów. Mają one zminimalizować ryzyko zakażenia. Co należy robić?

- unikajcie bezpośredniego kontaktu z drobiem chorym, padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów,
- po przyjściu do domu od razu zabezpieczcie buty przed dostępem kotów,
- oczyszczajcie obuwie, każdorazowo po powrocie do domu, po przebywaniu w warunkach zewnętrznych, w których mogło dojść do ich zanieczyszczenia ptasimi odchodami,
- zdezynfekujcie powierzchnię, w której stały buty,
- stosujcie rutynowe zasady higieny, takie jak mycie rąk ciepłą wodą z mydłem, w szczególności po przyjściu do domu, przed przygotowaniem posiłku,
- zachowujcie warunki higieniczne przy przygotowaniu posiłków dla kotów,
- w przypadku wystąpienia u zwierzęcia domowego objawów choroby, zgłoście się z nim niezwłocznie do lekarza weterynarii,
- w przypadku pojawienia się niepokojących objawów grypopodobnych - zgłoście się do lekarza.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama