reklama
reklama

Przed nami akcja „Sprzątanie świata – Polska”. Jak wygląda sytuacja w województwie podkarpackim?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Leja

Przed nami akcja „Sprzątanie świata – Polska”. Jak wygląda sytuacja w województwie podkarpackim? - Zdjęcie główne

Przed nami akcja „Sprzątanie świata – Polska”. Jak wygląda sytuacja w województwie podkarpackim? | foto Bartosz Leja

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Już 22 kwietnia ruszy 30. edycja akcji pod hasłem „Sprzątanie świata – Polska”. Jak co roku włączą się w nią także rzeszowskie szkoły, a do parków, lasów i ogródków ruszą zarówno wolontariusze, dzieci i młodzież szkolna, jak i także chętni, którym nie jest obojętny stan naszego środowiska.
reklama

Codziennie możemy zauważyć, że zarówno w miastach, jak i mniejszych miejscowościach nie brakuje śmieci, które zamiast znajdować się w koszach i miejscach na składowanie odpadów, są wyrzucane „gdzie popadnie”. Szczególnie szokujące jest to na terenach zielonych, które przecież powinny być enklawą czystości. W związku z tym środowisko naturalne cierpi, a stan fauny i flory, gleby oraz wód nadal pozostawia wiele do życzenia.

Uczniowie włączą się w akcję już w ramach piątej edycji ogólnopolskiej akcji #SprzątamyDlaPolski, która przypada na 21 kwietnia. Podobnie jak w latach poprzednich, została ona objęta honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Już 22 kwietnia startuje z kolei 30. akcja "Sprzątanie świata - Polska", która potrwa tradycyjnie do Wielkiego Finału w trzeci weekend września.

W ramach tych inicjatyw, w szkołach planowane są także zajęcia edukacyjne związane ze stanem środowiska naturalnego i selekcją odpadów. Następnie zarówno młodzież szkolna, jak i harcerze, członkowie organizacji ekologicznych, a także niezrzeszeni młodzież i dorośli ruszą do parków, lasów, ogrodów i na place zabaw, aby sprawić, by nasze otoczenie stało się czystsze. Mamy nadzieję, że do akcji sprzątania świata włączy się jak najwięcej chętnych.

Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2021 roku przeciętny Polaków wytworzył średnio 358 kg odpadów komunalnych, z których do recyklingu trafiło zaledwie 26,7 %. Łącznie zostało zebranych aż 13,7 mln ton odpadów, jednak wciąż wiele z nich znajduje się nie tam, gdzie powinny. Dodajmy, że statystyczny mieszkaniec województwa podkarpackiego wytworzył w 2021 roku około 250 kg śmieci i jest to wskaźnik najniższy w Polsce. W samym Rzeszowie wskaźnik ten jest już znacznie większy i na jedną osobę wynosi 426 kg. Według informacji GUS, w 2021 r. w woj. podkarpackim istniało 79 dzikich wysypisk śmieci, których powierzchnia wyniosła 24 517 metrów kwadratowych.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama