reklama
reklama

Poszukiwanie „Świadka Historii”. Trwają zgłoszenia kandydatur do prestiżowej nagrody Instytutu Pamięci Narodowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum IPN

Poszukiwanie „Świadka Historii”. Trwają zgłoszenia kandydatur do prestiżowej nagrody Instytutu Pamięci Narodowej - Zdjęcie główne

Poszukiwanie „Świadka Historii”. Trwają zgłoszenia kandydatur do prestiżowej nagrody Instytutu Pamięci Narodowej | foto Archiwum IPN

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Trwa etap przyjmowania kandydatur do XII edycji Nagrody Honorowej Prezesa IPN „Świadek Historii”. Rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej czeka na propozycje osób, instytucji lub organizacji, które w szczególny sposób przyczyniły się do upamiętnienia historii Narodu Polskiego.
reklama

Nagroda ta została ustanowiona przez IPN w 2009 roku, kiedy funkcję prezesa tego urzędu piastował Janusz Kurtyka. Wyróżnienie wpisujące się w trend aktualnej polityki historycznej jest przyznawane również podmiotom wspierającym edukacyjne, naukowe i wydawnicze przedsięwzięcia na rzecz Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu działającej w ramach Instytutu Pamięci Narodowej.

„Nagroda jest przyznawana obywatelom polskim oraz osobom niebędącym obywatelami polskimi. Może być także przyznana pośmiertnie. Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. „Świadek Historii” uzupełnia ogólnopolską nagrodę IPN „Kustosz Pamięci Narodowej” – czytamy na stronie rzeszowskiego oddziału Instytutu.

Kandydaci do otrzymania nagrody również mogą być zgłoszeni zarówno przez osoby fizyczne, jak i instytucje oraz organizacje społeczne. Według wytycznych, wniosek powinien zawierać: dane kandydata, wyszczególnienie jego zasług oraz osiągnięć wpisujących się w ideę nagrody, a także kopie dokumentów je poświadczających. Wnioskodawcy mają czas do 31 maja tego roku. Regulamin i szczegóły dotyczące konkursu można znaleźć TUTAJ.

Przypomnijmy, że przed rokiem „Świadkami Historii” nagrodzonymi przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zostali: córka i wnuczka Sybiraków - Barbara Krystyna Janczura, historyk i regionalista z Cieszanowa - Tomasz Róg, prezes i założycielka Stowarzyszenia „Ocalić od zapomnienia” w Brzezinach Bełżeckich - Magdalena Szczepańska, oficer Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie i miłośnik historii regionu jasielskiego - Mariusz Skiba, internowany działacz Solidarności - Michał Jan Stręk a także pośmiertnie rzeszowski etnograf i działacz muzealny - śp. Franciszek Kotula.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama