reklama
reklama

Salmonella w tatarze wołowym, który można kupić w sklepach. Jak wygląda niebezpieczny produkt?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels / Państwowy Inspektorat Sanitarny

Salmonella w tatarze wołowym, który można kupić w sklepach. Jak wygląda niebezpieczny produkt? - Zdjęcie główne

Salmonella w tatarze | foto Pexels / Państwowy Inspektorat Sanitarny

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpaciePaństwowa Inspekcja Sanitarna poinformowała, że w jednej partii tatara wołowego, który można znaleźć w sklepach Auchan wykryto salmonellę. Konsumenci powinni więc uważać i pod żadnym pozorem nie spożywać tego produktu.
reklama

Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności wystosowała Państwowa Inspekcja Sanitarna, a informację podała dalej Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie. Zagrożenie dla konsumentów dotyczy tatara wołowego Auchan w 200 gramowych opakowaniach. Szczegóły znajdziecie poniżej.

Produkt: Tatar wołowy Auchan, 200 g
Numer partii: 2293008
Termin przydatności do spożycia: 30.08.2023 r.
Wyprodukowano dla: Auchan Polska Sp. z o.o. ul. Puławska 46, 05-500 Piaseczno
Producent: Zakłady Mięsne Łuków S.A., ul. Przemysłowa 15, 21-400 Łuków, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 06110266 WE

Jak poinformował sanepid, niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia o stwierdzonej nieprawidłowości (nastąpiło do 28 sierpnia), producent wraz z dystrybutorem podjęli działania mające na celu wycofanie tatara ze sprzedaży i utylizację feralnej partii produktu. Ponadto organy urzędowej kontroli żywności nadzorują aktualnie proces wycofywania go z obrotu.

Warto zaznaczyć, że spożycie żywności zanieczyszczonej pałeczkami Salmonelli może prowadzić do choroby zwanej salmonellozą. Człowiek może się nią zarazić nie tylko poprzez spożycie produktów, ale także poprzez używanie skażonego sprzętu kuchennego, maszyn do produkcji żywności. Salmonellą możemy się zarazić także w budynkach zamieszkania zbiorowego, takich jak szpitale, czy domy opieki, poprzez drogę bezpośredniego kontaktu lub drogą powietrzną.

Pierwsze objawy choroby pojawiają się w okresie od 6 godzin do 3-7 dni od momentu kontaktu z czynnikiem zakaźnym i są to: bóle brzucha, gorączka, biegunka, odwodnienie, nudności, wymioty. Niekiedy może rozwinąć się zakażenie układowe o cięższym przebiegu, tzw. postać pozajelitowa, szczególnie u małych dzieci, osób w podeszłym wieku lub z obniżoną odpornością. Obserwuje się wówczas powstawanie ropni, zapalenie dróg żółciowych, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, stawów, szpiku kostnego, kości oraz posocznicę

- przekazuje sanepid.

Nie należy spożywać produktu z partii objętej komunikatem. W przypadku wystąpienia objawów choroby po spożyciu wyżej wymienionego produktu, należy skontaktować się z lekarzem

- głosi komunikat.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama