reklama

Która partia traci, a która zyskuje poparcie na Podkarpaciu? Sprawdzamy najnowszy raport OGB Pro

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Katarzyna Czerwińska / Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej / Wikimedia Commons

Która partia traci, a która zyskuje poparcie na Podkarpaciu? Sprawdzamy najnowszy raport OGB Pro - Zdjęcie główne

Sejm RP | foto Katarzyna Czerwińska / Kancelaria Senatu Rzeczypospolitej Polskiej / Wikimedia Commons

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Najprawdopodobniej w październiku tego roku w Polsce odbędą się wybory parlamentarne. Jak aktualnie kształtuje się poparcie poszczególnych partii w województwie podkarpackim?
reklama

Już teraz w całej Polsce trwa kampania wyborcza i poszczególne stronnictwa szykują się na dość długi wyborczy finisz. Liderzy partii odwiedzają kolejne województwa i miejscowości, starając się zmobilizować swoich wyborców, a także próbując przekonać tych, którzy jeszcze nie są zdecydowani na kogo (i czy w ogóle) zagłosować.

Według aktualnego raportu portalu LokalnaPolityka.pl oraz OGB Pro, na Podkarpaciu nadal największym poparciem cieszy się Prawo i Sprawiedliwość. Zgodnie z opracowaniem partia Jarosława Kaczyńskiego może liczyć na głosy 51,60 proc. wyborców. Na drugim miejscu, jednak z dużą stratą do „liderów” jest Koalicja Obywatelska (19,12 proc.), której wyraźnym liderem jest Donald Tusk. Na trzecią siłę na Podkarpaciu wyraźnie wyrosła natomiast Konfederacja (14,61 proc.). Ponad progiem wyborczym znalazłaby się jeszcze koalicja Polski 2050 i Polskiego Stronnictwa Ludowego (9,18 proc.).

Gdyby tak wyglądały wyniki wyborów w woj. podkarpackim, PiS otrzymałby tutaj w Sejmie 16 mandatów poselskich, KO 5, Konfederacja 3, a Polska 2050 + PSL – 2. Dodajmy, że aktualnie w Sejmie znajduje się 19 przedstawicieli PiS, 4 z KO, 2 z Konfederacji i po 1 z PSL-u i Lewicy.

Dodajmy, że według wspomnianego raportu okręgu wyborczym nr 23 (obejmującym obszar miast na prawach powiatu Rzeszowa i Tarnobrzega oraz powiatów dębickiego, kolbuszowskiego, leżajskiego, łańcuckiego, mieleckiego, niżańskiego, ropczycko-sędziszowskiego, rzeszowskiego, stalowowolskiego, strzyżowskiego i tarnobrzeskiego) PiS uzyskałby 50,45 proc. poparcia (9 mandatów), KO 19,02 proc. (3 mandaty), Konfederacja 15,29 proc. (2 mandaty), a Polska 2050 + PSL 9,18 proc. (1 mandat). Przewidywana frekwencja wyniosłaby 52,09 proc.

W okręgu wyborczym nr 22 (obejmującym obszar miast na prawach powiatu Krosna i Przemyśla oraz powiatów bieszczadzkiego, brzozowskiego, jarosławskiego, jasielskiego, krośnieńskiego, leskiego, lubaczowskiego, przemyskiego, przeworskiego i sanockiego) PiS zdobyłby 53,39 proc. poparcia (7 mandatów), KO 19,28 proc. (2 mandaty), Konfederacja 13,55 proc. (1 mandat), a Polska 2050 + PSL 9,17 proc. (1 mandat). Poniżej progu wyborczego w obu okręgach znalazłaby się Nowa Lewica ze średnim poparciem około 3,43 proc. W przypadku tego okręgu prognozuje się frekwencję rzędu 47,40 proc.

Spoglądając na bardziej szczegółową prognozę dotyczącą wyników w poszczególnych powiatach, można zauważyć, że największym poparciem PiS cieszy się w pow. brzozowskim (65,05 proc.). Ponadto partia sprawująca obecnie władzę wygrałaby w każdym powiecie województwa podkarpackiego. KO może z kolei liczyć na swoje rekordowe poparcie w pow. bieszczadzkim (27,52 proc.). Konfederacja ma procentowo najwięcej swoich wyborców w pow. kolbuszowskim (17,36 proc.), podobnie jak Polska 2050 + PSL (12,59 proc.).

Przypomnijmy, że w wyborach do Sejmu w 2019 roku w okręgu wyborczym nr 23 Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 62,38 proc. głosów, Koalicja Obywatelska 14,39 proc., Konfederacja 8,25 proc., Polskie Stronnictwo Ludowe 7,79 proc., a Sojusz Lewicy Demokratycznej 6,59 proc. W okręgu wyborczym nr 22 również wygrał PiS (63,36 proc.), przed KO (15,94 proc.), PSL-em (7,85 proc.), Konfederacją (6,81 proc.) i SLD (6,04 proc.). Frekwencja w całym województwie podkarpackim wyniosła wówczas 58,57 proc.

Jeśli chodzi o wybory do Senatu, według raportu portalu LokalnaPolityka.pl i OGB Pro może dojść do niewielkiej zmiany. Aktualnie w pięciu okręgach wyborczych (54, 55, 56, 57, i 58) wszyscy senatorowie są reprezentantami Prawa i Sprawiedliwości. Zgodnie z prognozami, w nadchodzących wyborach Pakt Senacki, który podpisały partie opozycyjne, mógłby liczyć na odebranie PiS-owi okręgu nr 56 (obejmującego obszar powiatów łańcuckiego i rzeszowskiego oraz miasta na prawach powiatu Rzeszowa).

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama