reklama
reklama

Najwięcej przestępstw i najmniejszy wskaźnik wykrywalności sprawców na Podkarpaciu? W Rzeszowie. Co na to policja?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: KMP Rzeszów

Najwięcej przestępstw i najmniejszy wskaźnik wykrywalności sprawców na Podkarpaciu? W Rzeszowie. Co na to policja? - Zdjęcie główne

Jak wyglądają statystyki przestępstw w Rzeszowie? | foto KMP Rzeszów

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpacieZgodnie z najnowszymi danymi, w stolicy Podkarpacia notuje się najwięcej przestępstw kryminalnych i drogowych w całym województwie, a ponadto wskaźnik wykrywalności sprawców przestępstw jest najniższy. Z czego to wynika?
reklama

Jak czytamy w najbardziej aktualnym komunikacie o sytuacji społeczno-gospodarczej opublikowanym przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie, to właśnie w tym mieście na prawach powiatu notuje się najwięcej przestępstw w całym województwie podkarpackim. Od stycznia do marca tego roku stwierdzono tutaj 660 przestępstw, w tym prawie 500 o charakterze kryminalnym, ponad 100 gospodarczym i prawie 50 drogowym.

Dla porównania najmniej przestępstw w tym okresie, bo „zaledwie” 46 zanotowano w powiecie leskim. W niechlubnej czołówce natomiast jest także miasto Krosno (ok. 400 przestępstw), powiat sanocki (prawie 400 przestępstw), mielecki (prawie 300 przestępstw), dębicki (prawie 300 przestępstw) oraz rzeszowski (prawie 250 przestępstw). W całym woj. podkarpackim od stycznia do marca popełniono 4731 przestępstw, w tym 2893 kryminalnych (2,2% w skali całego kraju), 1287 gospodarczych (1,7 % w skali całego kraju) oraz 551 drogowych (3,9 % w skali całego kraju).

reklama

W okresie od stycznia do marca 2023 roku, Komenda Miejska Policji w Rzeszowie odnotowała najwięcej przestępstw, takich jak: kradzież mienia (art. 278 § 1 kk), uszkodzenie cudzej rzeczy (art. 288 § 1 kk), kradzież z włamaniem (art. 279 § 1 kk), oszustwo (art. 286 § 1 kk), wprowadzanie do obrotu środków odurzających (art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii), podrabianie dokumentu (art. 270 § 1 kk) oraz posiadanie środków odurzających (art. 62 ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii). W analogicznym okresie najwięcej przestępstw w ruchu drogowym odnotowano w związku z wypadkiem komunikacyjnym (art. 177 § 1 i art. 177 § 2 kk), prowadzeniem pojazdu w stanie nietrzeźwości (art. 178a § 1 kk) oraz niezatrzymaniem się do kontroli drogowej (art. 178b kk).

reklama

Pod względem wykrywalności sprawców przestępstw, Rzeszów również zajmuje pierwsze miejsce… tyle, że od końca. Według statystyk Urzędu Statystycznego pozyskanych z danych Komendy Głównej Policji, wskaźnik wykrywalności w okresie styczeń-marzec 2023 r. wyniósł w stolicy Podkarpacia 52,8 %, co jest najsłabszym wynikiem w całym województwie. Najlepiej pod tym względem prezentuje się pow. lubaczowski (97,6 %), leski (95,7 %) oraz miasto Krosno (94,0 %). Dodajmy, że wskaźnik całego województwa wynosi 77,8 %, a całego kraju 84,2 %.

reklama

Jak do tych statystyk odnosi się rzeszowska policja?

Analizując dane statystyczne obrazujące wykrywalność sprawców przestępstw należy zauważyć, że Komenda Miejska Policji w Rzeszowie, jako miasto wojewódzkie, odnotowała ich największą liczbę. Spadek wykrywalności powiązany jest ze zbyt małą liczbą funkcjonariuszy prowadzących postepowania przygotowawcze, w stosunku do liczby zgłoszonych zdarzeń. Na uwagę zasługuje również fakt, że na terenie działania Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie zamieszkuje obecnie około 400 tys. osób, co stanowi 20 % całego województwa

- mówi nam asp. sztab. Magdalena Żuk, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama