reklama
reklama

Jak wyglądają zarobki w podkarpackich przedsiębiorstwach i kto dostaje najwięcej? Sprawdzamy raport Urzędu Statystycznego w Rzeszowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Jak wyglądają zarobki w podkarpackich przedsiębiorstwach i kto dostaje najwięcej? Sprawdzamy raport Urzędu Statystycznego w Rzeszowie - Zdjęcie główne

Urząd Statystyczny podał statystyki dotyczące rynku pracy | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpacieWedług najnowszych badań Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, w województwie podkarpackim maleje bezrobocie. Zgodnie z raportem specjalistów, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw również jednak nieznacznie spadło.
reklama

Aktualne badania dotyczące rynku pracy dotyczą miesiąca czerwca. Według informacji podanych przez Urząd Statystycznych w Rzeszowie, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło wówczas 253,1 tys. osób (w przeliczeniu na etaty) i było niższe niż przed rokiem (o 0,1%) oraz niższe niż przed miesiącem (o 0,2%). Najwięcej osób zatrudnionych jest w przemyśle (136,5 tys.) oraz handlu i branży związanej z naprawdę samochodów (łącznie 48,6 tys.).

To, że aktualnie stopa bezrobocia nieznacznie spadła może mieć więc związek z podejmowaniem prac sezonowych, zatrudnianiem się w innych miejscach niż przedsiębiorstwa, a także odpływem zarejestrowanych bezrobotnych i tzw. pracą „na czarno”. W czerwcu odnotowano 65,1 tys. zarejestrowanych osób bezrobotnych, a ogólna stopa bezrobocia na Podkarpaciu wyniosła 8,4 proc. (0,2 proc. mniej niż w maju).

reklama

Warto podkreślić, że w rankingu województw, pod względem wysokości stopy bezrobocia, województwo podkarpackie ma najwyższy wskaźnik co nie jest wiadomością optymistyczną. Wśród bezrobotnych najwięcej jest osób, które w takiej sytuacji znajdują się już długotrwale (57,1 proc.), a najwięcej bezrobotnych znajduje się w przedziale wiekowym od 35. do 44. roku życia.

reklama

Trzeba zaznaczyć, że na Podkarpaciu można znaleźć pracę, jednak do tego potrzebne jest zaangażowanie, a często i mocne poparcie kwalifikacjami, ponieważ pracodawcy mogą przebierać wśród osób jej poszukujących. Nie brakuje jednak także osób, które mimo bezrobocia, oficjalnie pracy nie poszukują. Według ekspertów, może to być związane z wysokimi świadczeniami socjalnymi, a także wspomnianą pracą „na czarno”. W czerwcu do urzędów pracy zgłoszono 4,2 tys. ofert zatrudnienia, czyli o pół tysiąca mniej niż w maju. Tym samym na jedną ofertę pracy przypadało aż 26 bezrobotnych.

Według danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2023 r. ukształtowało się na poziomie 5938,78 zł. W porównaniu z poprzednim miesiącem płace wzrosły nieznacznie, bo o 0,9 proc. Jednocześnie w Polsce przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wyniosło już znacznie więcej, bo 7335,20 zł. Na zdecydowanie największe zarobki mogą liczyć osoby pracujące w branżach informacyjnej i komunikacyjnej (10 149, 63 zł). Czołową trójkę uzupełniają pracownicy zatrudnieni w działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej (6411,25 zł) oraz w obsłudze rynku nieruchomości (6333,36 zł).

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama