reklama
reklama

Groźna bakteria w wodzie na Podkarpaciu. Sanepid informuje o 15 osobach w szpitalu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Groźna bakteria w wodzie na Podkarpaciu. Sanepid informuje o 15 osobach w szpitalu - Zdjęcie główne

Zatrucie wody na Podkarpaciu. Czym jest spowodowane? | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpacieBardzo niepokojące informacje przekazała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie. Według sanepidu już 15 osób przebywa w szpitalach stolicy Podkarpacia z powodu zakażenia bakterią Legionella.
reklama

Wieści na ten temat internauci przekazywali już wcześniej na kilku grupach na Facebooku. Według nich powodem problemów zdrowotnych mogła być woda znajdująca się w kranach. Niestety informacje te się potwierdziły. Czy zatem mieszkańcy Podkarpacia powinni obawiać się używając wody docierającej do ich domów z wodociągów? Według sanepidu nie jest to jednoznaczne.

Źródłem zakażenia człowieka może być woda i aerozol wody zawierający bakterie Legionella pneumophila. Zakażenie występuje najczęściej drogą inhalacyjną. Bakterie te mogą być obecne w instalacji zasilającej wodę, dlatego w dniu 18 sierpnia pobrane zostały próbki z instalacji wody ciepłej. Metodyka badań w kierunku Legionella pneumophila od pobrania do uzyskania wyniku trwa do 10 dni

reklama

- poinformowała kierownik Oddziału Epidemiologii PSSE w Rzeszowie.

Jednocześnie przedstawicielka sanepidu zaznaczyła, że spożycie wody nie powinno stanowić zagrożenia dla ludzkiego zdrowia.

Choroba nie przenosi się poprzez picie skażonej wody oraz z człowieka na człowieka. Do zakażenia dochodzi droga inhalacji zakażonego aerozolu (np. z nebulizatora) lub przez mikroaspirację wody. Szczególnie narażone są osoby z obniżoną odpornością i przewlekle chore

- czytamy w komunikacie rzeszowskiego sanepidu.

Póki co w rzeszowskich szpitalach przebywa już 15 osób, u których potwierdzono zakażenie bakterią Legionella. Jedenaście z nich jest mieszkańcami Rzeszowa, dwoje powiatu rzeszowskiego, a z powiatów ropczycko-sędziszowskiego i niżańskiego w placówkach medycznych znajduje się po jednej osobie. Wspomniana bakteria może powodować m.in. poważne zapalenie płuc. Wśród objawów zakażenia są: bardzo wysoka gorączka, zaburzenia oddychania, zaburzenia świadomości, ból głowy, ból w klatce piersiowej, dreszcze i kaszel.

reklama

W oczekiwaniu na wyniki badań z pobranych próbek, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poleciła wzmożenie szczególnego nadzoru nad instalacjami ciepłej wody w obiektach zamieszkania zbiorowego, w tym domach opieki, szpitalach oraz obiektach użyteczności publicznej. Ponadto kilka powiatowych oddziały sanepidów w woj. podkarpackim prowadzi dochodzenie epidemiologiczne mające na celu wykrycie źródeł zakażenia.

Warto zaznaczyć, że bakteria Legionella jest obecna na całym świecie i jest bardzo powszechna w środowisku. Najczęściej występuje w wodzie i mokrej glebie, a obecność Legionella pneumophila odnotowywano m.in. w strumieniach, stawach, instalacjach wodno-kanalizacyjnych hoteli, szpitali, domów opieki, w kurkach i sitkach prysznicowych, w zbiornikach wodnych, urządzeniach klimatyzacyjnych, basenach, czy urządzeniach medycznych. Jak informuje sanepid, potencjalnie bakteria ta może być obecna w instalacji zasilającej wodę w każdym budynku.

reklama

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama