Zgodnie z założeniami programu, asystenci pomogą potrzebującym niepełnosprawnym w trudnościach dniach codziennego.
Rola asystenta polega na towarzyszeniu osobie z niepełnosprawnością w codziennych czynnościach: robieniu zakupów, spacerach, przygotowywaniu posiłków i nie tylko. Oprócz tego asystent ma pomagać w tym, aby jego podopieczny mógł uczestniczyć w życiu kulturalnym i społecznym. Chodzi o pomoc w wyjściu do kina, teatru czy na przykład na koncert
- tłumaczy Irena Marszałek-Czekierda, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.
Do udziału w programie mogą się zgłosić zarówno osoby dorosłe, a także rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci. Rola asystenta nie kończy się tylko na kilkugodzinnym wsparciu w dniach roboczych. Jego praca trwa siedem dni w tygodniu od godz. 6:00 do 22:00. Ponadto asystenci dzieci z niepełnosprawnością będą towarzyszyć im oraz rodzicom, a także pomagać w usamodzielnieniu malucha i włączeniu go do życia społecznego. Decyzję o przydzieleniu asystenta podejmie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Jak podkreśla rzeszowski MOPS, tegoroczną edycję programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” wykonuje firma Optima Care z Bydgoszczy. Kto może starać się o przyznanie takiej osoby? Inicjatywa jest adresowana do każdej osobie z niepełnosprawnością w stopniu znacznym i umiarkowanym, a także do opiekunów dziecka do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dla mieszkańców Rzeszowa usługi asystenta są bezpłatne.
Wszyscy zainteresowani powinni wypełnić i złożyć odpowiednie dokumenty, które można znaleźć na stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.