reklama
reklama

Msza Rezurekcyjna w rzeszowskiej Katedrze. Tłumy wiernych, procesja wokół świątyni [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Maciej Prokop

Msza Rezurekcyjna w rzeszowskiej Katedrze. Tłumy wiernych, procesja wokół świątyni [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
94
zdjęć

Procesja rezurekcyjna w rzeszowskiej katedrze | foto Maciej Prokop

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Po godzinachTłumy wiernych przybyły na poranną mszę rezurekcyjną w rzeszowskiej katedrze. Zapraszamy do oglądnięcia fotorelacji z Eucharystii i procesji wokół świątyni.
reklama

Dzisiejszy poranek w katedrze był pełen duchowej głębi i wzruszenia, gdy setki wiernych zgromadziło się, by uczcić zmartwychwstanie Chrystusa w tradycyjnej Mszy rezurekcyjnej.

Świątynia, wypełniona blaskiem świec i dźwiękiem organów, stała się miejscem, gdzie wiara przenikała serca obecnych, dając im siłę i nadzieję. 

Eucharystia rozpoczęła się uroczystą procesją wokół katedry. Uczestniczyli w niej katedralni księża, zakonnice, orkiestra, straż Grobu Pańskiego, ministranci i tłum wiernych.Przenajświętszy Sakrament niósł ksiądz proboszcz katedry Krzysztof Gołąbek.

reklama

Procesja wykonała jedno okrążenie wokół świątyni, po czym głównym wejściem wszyscy udali się do środka, gdzie następnie odbyło się okadzenie ołtarza.Następnie odbyła się tradycyjna niedzielna msza.

Na zakończenie prezbiterzy wraz z wiernymi odśpiewali Te Deum laudamus (Ciebie Boga wysławiamy). Całej liturgii towarzyszył akompaniament orkiestry i chóru katedralnego Pueri Cantores Resovienses

 

 Skąd wzięła się rezurekcja? 

Msza Rezurekcyjna, która odbywa się w pierwszy dzień świąt, tradycyjnie o godzinie 6 rano, w dawnych czasach miała miejsce w Wielką Sobotę o północy. Jednak w okresie stanisławowskim, kiedy podróżowanie nocą było ryzykowne z powodu niebezpieczeństw na ulicach, uroczystość przeniesiono na bardziej bezpieczną porę.

reklama

Według historyków Kościoła pierwsza dokumentowana wzmianka o Mszy św. rezurekcyjnej datuje się na X wiek i miała miejsce w Augsburgu, w Niemczech. Źródła wskazują, że ten obrzęd wywodzi się z tradycji misteriów średniowiecznych, a na jego kształtowanie wpłynęli prawdopodobnie członkowie ruchu bożogrobowców, znani również jako miechowici. 

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama