Dziś, w poniedziałek 27 stycznia, punktualnie o godzinie 17:00 w całym kraju zawyją syreny karetek pogotowia. Będzie to symboliczny gest oddania hołdu zmarłemu ratownikowi medycznemu – człowiekowi, który poświęcił swoje życie, aby ratować innych.
To szczególne wydarzenie, organizowane na prośbę środowiska medycznego, ma nie tylko przypomnieć o zasługach zmarłego, ale również zwrócić uwagę na rolę ratowników medycznych w naszym społeczeństwie. Jak podkreślają przedstawiciele tego zawodu, sygnał syren to gest solidarności i szacunku wobec ludzi, którzy na co dzień mierzą się z ogromnym stresem, trudnymi decyzjami i walką o ludzkie życie.
Tragedia w Siedlcach
Do tragedii doszło na ulicy Sobieskiego w Siedlcach w sobotę, 25 stycznia. Podczas trwania imprezy, pogotowie przyjechało do mężczyzny, który źle się poczuł. 59-latek, który wezwał pomoc, sam po nią zadzwonił.Po przybyciu na miejsce dzwoniący okazał się niezwykle agresywny. Zaatakował grupę ratowników i ugodził nożem 64-letniego ratownika w klatkę piersiową. Trafił do szpitala, gdzie niestety zmarł. Drugi z ratowników został ugodzony w nadgarstek. Nożownik miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.
źródło: Prezydium Komitetu Protestacyjnego Ratowników Medycznych
Chwila refleksji
O godzinie 17:00 przez 60 sekund w całej Polsce zabrzmią syreny w karetkach pogotowia. To wyjątkowy moment, w którym każdy może na chwilę zatrzymać się i pomyśleć o tych, którzy każdego dnia stają na pierwszej linii frontu, ratując życie i zdrowie innych ludzi."To dla nas nie tylko symboliczne pożegnanie kolegi, ale również okazja, aby pokazać, że społeczność ratowników medycznych jest zjednoczona i wzajemnie się wspiera" - przekazali koledzy zmarłego ratownika.
Oświadczenie Ministra Zdrowia oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
- Wyrażamy nasze najwyższe uznanie dla pracy ratowników medycznych, którzy każdego dnia narażają swoje życie i zdrowie, niosąc pomoc poszkodowanym. Wszelkie akty agresji wobec osób ratujących życie są absolutnie niedopuszczalne i zasługują na potępienie. Pragniemy podkreślić, że ratownicy medyczni, w trakcie wykonywania pracy, są szczególnie chronieni prawem i korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.
- przekazało Ministerstwo Zdrowia
Ministrowie zapowiedzieli podjęcie stanowczych działań w celu zwiększenia ochrony służb medycznych oraz zapewnienia skuteczności ścigania przestępstw przeciwko ratownikom. - Nie ma i nie będzie zgody na przemoc wobec osób, które oddają swoje życie, służąc innym. Wszyscy wspólnie musimy zadbać o to, by ratownicy medyczni mogli wykonywać swoją pracę w warunkach bezpieczeństwa i szacunku - dodali wspólnie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.