W piątkowy wieczór policjanci zespołu patrolowo-interwencyjnego, sierż. szt. Bartłomiej Bałchan oraz sierż. szt. Sławomir Zabawski, otrzymali wezwanie do Konieczkowej z powodu nietrzeźwego mężczyzny leżącego na drodze.
- Po dotarciu na miejsce zastali zgłaszającą osobę oraz mężczyznę, który był przedmiotem interwencji. Funkcjonariusze nie zarejestrowali u niego funkcji życiowych, sugerując możliwe nagłe zatrzymanie krążenia. Natychmiast wezwano służby ratunkowe.
- relacjonuje Komenda Powiatowa Policji w Strzyżowie.
Policjanci, wspólnie ze zgłaszającą osobą i mieszkańcem Konieczkowej, rozpoczęli reanimację mężczyzny. Po około 15 minutach udało się przywrócić jego funkcje życiowe. Do czasu przybycia załogi pogotowia, policjanci monitorowali jego stan.
Dzięki szybkiej i profesjonalnej akcji mieszkaniec powiatu strzyżowskiego został skutecznie przetransportowany do szpitala na czas.
--
Co robić w przypadku zatrzymania krążenia u osoby trzeciej? Gdy ratowany nie reaguje (na głos, dotyk np. potrząśnięcie za ramiona, klepnięcie w policzek lub bodźce bólowe np. uszczypnięcie płatka usznego), należy głośno zawołać pomoc. Następnie ułożyć ratowanego na plecach i udrożnić drogi oddechowe przez odgięcie głowy do tyłu oraz uniesienie żuchwy.
Ogólną zasadą przeprowadzania RKO u osoby dorosłej jest schemat rozpoczynający się od 30 uciśnięć klatki piersiowej i zrobieniu 2 wdechów. Czynności te należy powtarzać do momentu odzyskania oddechu przez ofiarę lub przyjazdu pogotowia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.