reklama
reklama

Kolejne zatrzymania CBŚP w sprawie przekrętów na fakturach VAT

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: CBŚP

Kolejne zatrzymania CBŚP w sprawie przekrętów na fakturach VAT - Zdjęcie główne

Szacuje się, że działania podejrzanych spowodowały szkodę dla Skarbu Państwa na ponad 12 milionów złotych. | foto CBŚP

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Na sygnaleFunkcjonariusze CBŚP zatrzymali kolejne pięć osób w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Rzeszowie. Liczba podejrzanych w tej sprawie wynosi 56. Postępowanie dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie wydawali lub posługiwali się fałszywymi fakturami w celu manipulacji podatkiem VAT.
reklama

Policjanci z Zarządu w Rzeszowie CBŚP, we współpracy z Prokuraturą Regionalną w Rzeszowie, prowadzą śledztwo w związku z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej, której aktywność koncentrowała się głównie na obszarze województwa mazowieckiego. Szacuje się, że działania podejrzanych spowodowały szkodę dla Skarbu Państwa na ponad 12 milionów złotych.

Fałszywe dokumenty

Inne aspekty tej sprawy wyjaśniają funkcjonariusze Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni. Zgodnie z ustaleniami śledczych, członkowie grupy wprowadzali do obiegu fałszywe dokumenty, które zawierały nieprawdziwe informacje dotyczące transakcji gospodarczych.

- Fałszywe dokumenty były następnie wykorzystywane do obniżenia wymagalnego podatku. Głównym obszarem działania grupy przestępczej była produkcja tzw. pustych faktur, a do tego celu wykorzystywano zarejestrowane na tzw. słupy, czyli podmioty gospodarcze. Według śledczych, w ten proceder mogło być zamieszanych kilkadziesiąt firm.

- wyjaśnia CBŚP.

Pierwszą interwencję przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej przeprowadzili policjanci CBŚP oraz funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) już w lutym 2023 roku, kiedy to zatrzymano 9 osób. 

56 osób podejrzanych 

Ostatnio policjanci CBŚP zatrzymali kolejne 5 osób podejrzanych o udział w działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było popełnianie przestępstw polegających na wystawianiu lub posługiwaniu się fałszywymi fakturami VAT, nieodzwierciedlającymi rzeczywistych zdarzeń gospodarczych i powodującymi szkodę dla finansów publicznych.

- Według ustaleń śledczych zatrzymani mogą być odpowiedzialni za wystawienie fałszywych faktur na kwotę blisko 55 milionów złotych, co spowodowało uszczuplenie Skarbu Państwa o ponad 12 milionów złotych. W trakcie ostatniej akcji policjanci zabezpieczyli sprzęt elektroniczny, nośniki danych cyfrowych oraz dokumenty, które zostaną dokładnie przeanalizowane.

- przekazuje Centralne Biuro Śledcze Policji.

Łącznie w trakcie śledztwa pojawiło się już 56 podejrzanych, a warto zaznaczyć, że sprawa nadal się rozwija, nie wyklucza się kolejnych zatrzymań. Do tego momentu na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono mienie podejrzanych, w tym nieruchomości i pieniądze, o łącznej wartości blisko 3,5 miliona złotych. W wyniku wcześniejszych działań policjanci odzyskali również skradziony samochód osobowy o wartości około 850 tysięcy złotych.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama