Policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy korzystając z popularnych serwisów społecznościowych i sprzedażowych, próbują wyłudzić dane i przejąc środki finansowe. W ubiegłym tygodniu, w ten sposób została oszukana mieszkanka Sędziszowa Małopolskiego. 38-latka, próbując sprzedać ozdoby świąteczne na jednym z portali sprzedażowych, straciła ponad 3 tys. złotych.
Policja ustaliła, że krótko po tym, jak kobieta wystawiła do sprzedaży ozdoby świąteczne, zgłosiła się do niej zainteresowana kupnem osoba. Następnie sprzedająca otrzymała link, który przekierował ją do strony płatności. Pokrzywdzona wybrała swój bank i podała hasło oraz login do bankowości elektronicznej, a następnie zatwierdziła logowanie. W ten sposób przestępca uzyskał dostęp do jej konta. Jak się okazało, do żadnej transakcji nie doszło, a kupująca straciła ponad 3 tys. złotych.
- Dbajmy o swoje bezpieczeństwo i nie udostępniajmy danych pozwalających oszustom przejąć naszych oszczędności. Nie korzystajmy z linków, które otrzymujemy w wiadomościach. Samodzielnie wpisujmy adres internetowy danego serwisu ogłoszeniowego lub banku, a także sprawdzajmy, czy witryna jest bezpieczna. Aby to zrobić, należy popatrzyć na symbol stanu bezpieczeństwa po lewej stronie adresu internetowego. Po kliknięciu w ikonę kłódki będziemy mogli zobaczyć szczegóły i uprawnienia strony, a także podsumowanie informacji o stopniu prywatności połączenia
- informuje KWP
Kiedy tylko dowiesz się, że padłes ofiara oszustwa internetowego natychmiast złóż zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Zrobisz to w najbliższej jednostce Policji albo Prokuratury. Pieniądze można odzyskać na różne sposoby. Gdy zakupy w internecie okażą się nieudane, a opłacony towar nie zostanie przesłany, pokrzywdzony klient może zgłosić sprawę organom ścigania. Może również podjąć decyzję o zainicjowaniu sprawy cywilnej.
Cyberprzestępcy zdobywają najpierw zaufanie ofiary i w ten sposób wyłudzają pieniądze lub dane osobowe. Jak to wygląda w praktyce? Oszust tworzy atrakcyjny profil na portalu i nawiązuje rozmowę, a następnie relację online. Zawsze jednak wymyśla powody, dla których nie może się spotkać osobiście.
Jeżeli jesteś ofiarą nieuczciwego sprzedawcy – nie zwlekaj, tylko jak najszybciej zgłoś sprawę na policję, podając informacje o sklepie internetowym oraz szczegóły Twojego zamówienia. Jeśli chcesz ostrzec innych kupujących – dodaj opinię o sklepie w porównywarkach internetowych i mediach społecznościowych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.