reklama
reklama

Wyjątkowe smaki żydowskiej kuchni w Kinie za Rogiem, czyli kulinarne spotkanie z tradycją [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Leja

Wyjątkowe smaki żydowskiej kuchni w Kinie za Rogiem, czyli kulinarne spotkanie z tradycją [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
42
zdjęć

Smaki żydowskiej kuchni w Kinie za Rogiem Cafe | foto Bartosz Leja

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Imprezy W sobotę w Kinie za Rogiem Cafe nadarzyła się znakomita okazja, aby spróbować tradycyjnej żydowskiej kuchni. Spotkanie „Czule o czulencie... i o kuchni żydowskiej w ogóle” było więc bardzo smakowite, pachnące, a także obfitujące w ciekawe dyskusje o smakach rodem nie tylko z Izraela.
reklama

Organizator wydarzenia „Czule o czulencie... i o kuchni żydowskiej w ogóle” w Kinie za Rogiem Cafe przygotował dla przybyłych wyjątkowe smakowe doznania. Na suto zastawionym stole pojawiły się przysmaki kuchni żydowskiej, wśród których były m.in.: czulent (rodzaj wolno gotowanego gulaszu), cymes (podawana na słodko potrawa z warzywami, suszonymi owocami i mięsem), pierogi z wątróbką, gołąbki, a także sernik i różne desery.

Zebranych po historii kuchni żydowskiej oprowadził Andrzej Wesołowski - pasjonat historii regionalnej i restaurator. Jego dania były serwowane m.in. podczas „Uniwersyteckiej Chanuki”, którą zorganizowano na Uniwersytecie Rzeszowskim w grudniu 2023 roku. Podczas opowieści o żydowskiej tradycji kulinarnej, kolekcjoner i odkrywca lokalnej historii z pasją podzielił się swoją wiedzą nie tylko o jedzeniu, ale też o ciekawych aspektach żydowskiej kultury i historii związanej z Podkarpaciem. Wśród miejscowości, które miały i mają duże znaczenie dla żydowskiej kultury w Polsce wymienił nie tylko Rzeszów, ale także Kolbuszową (skąd pochodzi) oraz Leżajsk.

Andrzej Wesołowski podkreślił, że potrawy kuchni żydowskiej, które możemy spróbować w Polsce oraz innych europejskich krajach, różnią się od „ortodoksyjnej” żydowskiej kuchni. Jak się okazuje, koszerne żydowskie specjały, zazwyczaj są pozbawione większości przypraw, które znają Europejczycy i pod kątem przyprawiania opierają się głównie na soli i pieprzu. Dlatego restauratorzy serwujący choćby w Polsce żydowskie dania, przystosowują kuchnię rodem z Izraela do kubków smakowych Europejczyków.

Ponadto zgodnie z zasadami określonymi w Starym Testamencie, Żydzi mogą spożywać wyłącznie mięso parzystokopytnych przeżuwaczy. Tym samym zgodnie z kulturą i tradycją, dozwolone jest dla nich mięso np. krowy, owcy czy sarny, a niedozwolone jest jedzenie wieprzowiny, czy też mięsa króliczego.

Takie też propozycje znaleźliśmy na stole w Kinie za Rogiem Cafe. Zebrani mieli okazję skosztować pysznych dań, a także dopytać ich autorów o kompozycje smakowe i sposób ich przyrządzenia. Spotkanie było też świetną okazją do wymiany kuchennych doświadczeń i poznania nowych kulinarnych pomysłów.

Zobaczcie co działo się podczas spotkania „Czule o czulencie... i o kuchni żydowskiej w ogóle”!

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama