Katedra współtworzyła wydarzenie wraz ze Stowarzyszeniem Współpracy Polska-Wschód, Rzeszowskim Centrum Integracji, Stowarzyszeniem Edukacji dla Zrównoważonego Rozwoju EKOS, Centrum Języków Obcych „Germanitas” oraz Centrum Językowym Cosmopolitan. Festiwal objęty był honorowym patronatem prezydenta miasta rzeszowa Konrada Fijołka.
Głównym założeniem organizatorów jest to, aby wydarzenia odbywały się cyklicznie i stały się miejscem dla sympatyków języków i kultur Słowian. Ma służyć również popularyzacji tej kultury wśród mieszkańców podkarpacia i nie tylko. Każda edycja festiwalu z założenia będzie poświęcona wybranym krajom słowiańskim. W roku 2023 była to Ukraina.
Otwarcie tegorocznego festiwalu
W trakcie ceremonii otwarcia przedstawiciel organizatorów wydarzenia, zaznaczył, iż w dalszym ciągu ważne jest okazywanie pomocy uchodźcom z Ukrainy oraz wzajemne poznawanie i zgłębianie języków czy kultur naszych rodaków. Podkreślił, że aby budować relacje potrzebne jest zrozumienie.
Bogaty program wydarzenia
Po wysłuchaniu kilku słów od organizatorów można było uczestniczyć między innymi w wykładach na temat języków słowiańskich oraz kultury i tradycji Ukrainy. Zorganizowano także konkursy językowe dla uczniów naszego województwa i studentów oraz seminarium dla nauczycieli nt. „Nauczanie języka rosyjskiego w obecnej sytuacji geopolitycznej”. Elementem festiwalu była także degustacja tradycyjnych potraw kuchni słowiańskich, a także prezentacja działalności Kół Naukowych Uniwersytetu Rzeszowskiego: Slawistycznego Koła Naukowego Rusycystów, Lingwo-Kulturoznawczego Koła Naukowego oraz Studenckiego Koła Naukowego AktURa.
Konkurs piosenki słowiańskiej
Kolejnym punktem wydarzenia był konkurs piosenki słowiańskiej, w którym uczniowie i studenci wykonali utwory w języku ukraińskim, rosyjskim i białoruskim. Jury w którego skład wchodził między innymi Prezes Oddziału Podkarpackiego Stowarzyszenia Współpracy Polska-Wschód Gabriela Zajdla oznajmiło, iż festiwal prezentuje bardzo wysoki poziom. Oprócz pięknego wykonania uczestnicy zadbali o dodatkowe przygotowanie w postaci gry na instrumentach, strojów scenicznych czy prezentacji.
Wieczór z muzyką słowiańską
Ostatnim punktem programu był wieczór z muzyką słowiańską zorganizowany w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego przez Rzeszowskie Centrum Integracji oraz Centrum Języków Obcych „Germanitas”. Wszyscy sympatycy słowiańskości mogli posłuchać utworów wykonywanych przez artystów z Polski i Ukrainy, uczestniczyć w kiermaszu rękodzieła, a także podziwiać wystawę malarską, której kuratorem został wybitny artysta Eliasz Dyrow. Gwiazdą wieczoru był zespół Hudacy, grający utwory pochodzące z różnych tradycji, m.in.: słowackiej, serbskiej, polskiej, rumuńskiej, ukraińskiej, łemkowskiej czy cygańskiej.
Do konkursów w ramach Festiwalu Języków i Kultur Słowiańskich przystąpiło blisko 120 uczniów i studentów z Polski, Ukrainy i Białorusi, z czego ogromnie się cieszymy i mamy nadzieję, że w kolejnych edycjach zainteresowanie młodzieży Festiwalem będzie równie wysokie. Składamy serdeczne gratulacje laureatom wszystkich konkursów
Projekty stają się faktem
- napisał na swoim profilu Facebook Uniwersytet Rzeszowski.
Zwycięzcy i Laureaci
Test „Języki i kultury Słowian”
- I miejsce – Paweł Gąsior (Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim),
- II miejsce – Kornelia Pękala (Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim),
- III miejsce – Weronika Wajda (Liceum Ogólnokształcące im. ks. Piotra Skargi w Sędziszowie Małopolskim).
Test znajomości języka rosyjskiego dla uczniów szkół średnich
Grupa I
- I miejsce – Katarzyna Bandziarowska (LO im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu),
- II miejsce – Ksenia Kuś (LO im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu),
- III miejsce – Hanna Kabiatka (Akademickie LO w Terespolu).
- I miejsce – Keniya Dzemidovich (Akademickie LO w Terespolu),
- II miejsce – Anastasiya Cherviakouskaya (Akademickie LO w Terespolu),
- II miejsce – Anastasiya Mukha (Akademickie LO w Terespolu),
- III miejsce – Ksenia Dziatkevitch (Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach).
Konkurs filmowy dla studentów
- I miejsce – Hosudarieva Anna,
- II miejsce – Pabiańska Karolina,
- II miejsce – Solyar Halyna,
- II miejsce – Rodak Sylwester,
- III miejsce – Schiffer Patrycja .
- I miejsce – Krzysztof Wąsacz (V LO w Rzeszowie),
- II miejsce – Aleksandra Osinko (IV LO w Rzeszowie),
- II miejsce – Zespół w składzie: Natalia Saj, Katarzyna Walczyk, Konrad Kujda (Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach),
- III miejsce – Katarzyna Walczyk (Zespół Szkół im. ks. dra Jana Zwierza w Ropczycach).
- Joanna Gosztyła (II LO w Sanoku),
- Kamila Brzezowska (I LO im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu),
- Weronika Janas (II LO w Sanoku).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.