reklama

Tydzień w Rzeszowie pełny kulturalnych wydarzeń. Zobaczcie imprezowy rozkład jazdy [PRZEGLĄD]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Toś

Tydzień w Rzeszowie pełny kulturalnych wydarzeń. Zobaczcie imprezowy rozkład jazdy [PRZEGLĄD] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
13
zdjęć

Rzeszów pełny atrakcyjnych wydarzeń | foto Michał Toś

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Imprezy W Rzeszowie rozpoczął się ostatni przedwakacyjny tydzień, w którym na mieszkańców stolicy Podkarpacia i przyjezdnych będzie czekać wiele ciekawych i atrakcyjnych wydarzeń kulturalnych. Sprawdźcie, gdzie warto się pojawić!
reklama

18 czerwca (wtorek)

We wtorek w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej (filia nr 9 przy ul. Czackiego 5) o godz. 17:00 rozpocznie się spotkanie autorskie z Maciejem Marciszem, który będzie promował swoją powieść „Znaki zodiaku”. Pisarz ten jest również autorem „Taśm rodzinnych”, czyli jednego z najczęściej komentowanych debiutów ostatnich lat, a także „Książki o przyjaźni”. Jego opowiadania ukazywały się na łamach „Wakatu”, „Pisma”, „Vogue’a Polska” i „Gazety Wyborczej”.

19 czerwca (środa)

Na środę w Rzeszowskich Piwnicach zaplanowane są warsztaty artystyczne dla dorosłych pod hasłem „Fotokolaże rzeszowskie”. Spotkanie będzie składało się z dwóch części – teoretycznej, podczas której zostanie zaprezentowana sylwetka fotografa Janusza Witowicza, a także praktycznej - warsztat fotokolażu prowadzony przez artystkę Martę Ożóg. Podczas warsztatów uczestnicy zajrzą też do archiwum Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa, aby poznać sylwetki znanych rzeszowskich twórców. Warsztaty potrwają w godzinach 18:00 – 20:00. Bilety możecie nabyć na stronie internetowej oraz w kasie Rzeszowskich Piwnic.

Wieczorem w Kinie Zorza będziecie mogli obejrzeć dwa filmy nawiązujące do obchodów Światowego Dnia Uchodźcy. Będzie to doskonała okazja nie tylko do spędzenia czasu w gronie rodziny i przyjaciół, ale także do poszerzenia swojej wiedzy na temat tematyki uchodźczej. O godz. 18:00 wyświetlony będzie film „The Old Oak” (bezpłatne wejściówki), a o 20:30 film animowany „Przeżyć” (bezpłatne wejściówki).

20 czerwca (czwartek)

W czwartek w Rzeszowie rozpocznie się wielki festiwal Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury. Z tej okazji w godzinach 16:00 – 21:00 na Skwerze Kultury przy rzeszowskim rynku odbędzie się festiwal uliczny połączony z obchodami Światowego Dnia Uchodźcy. To wydarzenie ma na celu promowanie tolerancji, różnorodności kulturowej oraz integracji uchodźców z lokalną społecznością. Na Festiwalu Ulicznym będzie można zobaczyć wiele ciekawych występów artystycznych.

W ramach WK ESK o godz. 18:00 (w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Jana III Sobieskiego 18) rozpocznie się także wernisaż wystawy „Sztuka Wizualna. Na papierze bez granic… Artyści Trójmorza – Habitat 2024”. Do udziału w wystawie zostali zaproszeni artyści, dla których papier jest podstawowym medium w ich twórczości. Założeniem wystawy jest ukazanie różnorodności realizacji artystycznych wykonanych na papierze lub wykorzystujących papier jako medium, czy źródło twórczych inspiracji. Wystawa prezentuje prace 63 artystek i artystów z państw Inicjatywy Trójmorza (Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Słowacji, Czech, Rumunii, Bułgarii, Austrii, Chorwacji, Słowenii, Grecji, Węgier). Obejrzycie ją darmowo w dniach 21-23 czerwca (w godzinach 10:00 – 17:00) w BWA.

Kolejnym wydarzeniem odbywającym się w tamach WK ESK 2024 będzie wystawa fotografii „Porzucone córki Tygrysa / Abandoned Daughters of the Tiger” autorstwa podróżnika Patryka Bułhaka. Będzie to niezwykła opowieść o Tamilkach ze Sri Lanki, czyli wojowniczkach, zarówno tych walczących na froncie, jak również poza nim. Kobietach odrzuconych, zepchniętych na margines przez państwo i system. Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek o godz. 19:00 w Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa (przy ul. 3 Maja 9). Całą wystawę będziecie mogli oglądać bezpłatnie w dniach 21-23 czerwca.

Ciekawie będzie także z pewnością podczas spaceru z cyklu „Oko na miasto”, który wyruszy z Placu Śreniawitów (obok krzyża) o godz. 17:30. Tym razem zebrani powędrują do miejsc dobrze znanych, które dawniej nosiły inne nazwy, takie jak: Podzamcze, Stawiska, Wygnaniec, czy Rudki. Podczas spaceru miejskiego, który poprowadzi przewodnik Maciej Piekarski, prof. Politechniki Rzeszowskiej, przedstawiona zostanie historia urządzania terenów pomiędzy obecnym placem Śreniawitów a Lisią Górą w czasie ostatnich 115 lat.

Na godz. 18:00 zaplanowane jest spotkanie z Szymonem Jakubowskim, redaktorem naczelnym „Podkarpackiej Historii”, które odbędzie się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie (przy ul. Sokoła 13). Tematem spotkania będzie historia obecnej stolicy Podkarpacia, a tytuł wydarzenia brzmi: „Jan Pakosławic i jego potomkowie. Opowieść o pierwszych właścicielach Rzeszowa”.

Także o godz. 18:00 w Biurze Wystaw Artystycznych (przy ul. Jana III Sobieskiego 18) rozpocznie się wernisaż wystawy malarstwa Doroty Skubisz pod tytułem „Tak i Tak”.

W tytule wystawy nie ma miejsca na: nie. Wszystkie obrazy powstały w ciągu ostatniego roku i są zapisem szczerości wobec siebie. Impuls znów przyszedł z Azji. Był iskierką w spojrzeniu skośnych oczu, delikatnym uśmiechu i harmonijnych dźwiękach guqin i erhu. Stał się całym gwiaździstym wszechświatem. Nie określam celu mej wędrówki, dopóki mogę postawić następny krok. W końcu bez lęku stwierdzam, że wrażliwość jest piękna. Jest prawdziwie i jest magicznie. Jest Tak i TAK

- opowiada o wystawie sama artystka. Jej dzieła będziecie mogli obejrzeć w BWA do 21 lipca. Do 23 czerwca wystawa będzie bezpłatna.

21 czerwca (piątek)

W piątek o godz. 18:00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej (filia nr 8 przy ul. Okulickiego 3) odbędzie się spotkanie autorskie z Pauliną Molicką, która będzie promować swoją książkę pt. „Willa przy Perłowej”. Autorka ma już za sobą literacki debiut. Jej powieść „Księgarenka na Miłosnej” została nagrodzona tytułem Książki Roku 2023 w kategorii romanse w plebiscycie serwisu Granice.pl.

W piątek na dobre rozkręci się festiwal Wschód Kultury Europejski Stadion Kultury w Rzeszowie. Głównym punktem piątkowych wydarzeń będzie koncert w Parku Sybiraków, w którym od godz. 20:00 wystąpią: Kathia (koncert otwarcia), a także cztery kolektywy, czyli polsko – zagraniczne duety. Na scenie pojawią się: Łukasz L.U.C. Rostkowski, Rebel Babel Ensemble, Antytila, Tomasz Makowiecki, Lubomyr Melnyk, Kasia Lins, Palina, Paweł Domagała oraz Gizmo Varillas. Ponadto wcześniej, bo o godz. 15:00 w Parku Sybiraków będzie można obejrzeć mecz piłkarskiej reprezentacji Polski z Austrią w ramach Mistrzostw Europy 2024.

W dniach 21-23 czerwca (w godzinach 12:00 – 20:00) w kamienicy przy ul. Króla Kazimierza 25 będzie można obejrzeć audio-wizualną wystawę malarstwa Szczepana Rożka i Macieja Maślanki pod hasłem „ESKapada”. Artyści zabiorą uczestników pokazu w podróż przez czas, na nowo odczytają dawne europejskie wzory i legendy oraz stworzą most pomiędzy przeszłością a przyszłością. Malarstwo Rożka i Maślanki realizuje hasło Europejskiego Stadionu Kultury 2024: move to change, gdyż czerpie z bogactwa dziedzictwa kulturowego, jednocześnie otwierając się na nowe możliwości i wyzwania.

W piątek w godzinach 9:00 – 17:00 będzie można także darmowo odwiedzić Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie. W programie jest bezpłatne zwiedzanie ekspozycji stałej i wystaw czasowych: „Muzeum Dobranocek – wspomnienia nie tylko dla dzieci”, „Bajkolandia z klocków LEGO” oraz „Przygody Gąski Balbinki”.

W piątek sporo będzie się działo także w okolicach Alei Lubomirskich i fosy Zamku Lubomirskich. Od godz. 14:00 aż do 3:00 w nocy (z piątku na sobotę) czekać będzie tam na Was Street Food Festival, a także strefa chillout.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama