reklama
reklama

„Spotkanie chanukowe” w Kinie za Rogiem. Były chanukowe świece i opowieści o kulturze żydowskiej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Leja

„Spotkanie chanukowe” w Kinie za Rogiem. Były chanukowe świece i opowieści o kulturze żydowskiej [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
28
zdjęć

Spotkanie chanukowe w Rzeszowie | foto Bartosz Leja

reklama
Udostępnij na:
Facebook
ImprezyBardzo ciepła, świąteczna atmosfera towarzyszyła wszystkim obecnym na „Spotkaniu chanukowym” w Kinie za Rogiem w Rzeszowie. Wydarzenie miało na celu przybliżenie żydowskich tradycji związanych ze świętem Chanuki.
reklama

Impreza pod hasłem „Spotkanie chanukowe – czyli opowieść o Chanuce i warsztaty kulinarne” została zorganizowana przez Stowarzyszenie Rajsze w Rzeszowie, które zostało powołane w celu upamiętniania żydowskiej społeczności stolicy Podkarpacia. Przedświąteczne spotkanie odbyło się w Kinie za Rogiem przy ul. św. Mikołaja.

Zebrani mieli okazje wysłuchać opowieści o historii tego wyjątkowego żydowskiego święta oraz o zwyczajach z nim związanych. Ponadto wszyscy zebrani wykonali ręcznie zdobione ciastka korzenne, na których pojawił się symbol menory chanukowej, tradycyjnej świecy żydowskiej. Spotkanie poprowadziła Renata Płotczyk, edukatorka i przewodniczka miejska, która współpracuje z Muzeum POLIN. Jest autorką ścieżek tematycznych, warsztatów kulinarnych, gier miejskich oraz spacerów tematycznych po Warszawie.

reklama

Warto zaznaczyć, że spotkanie zbiegło się z niedawnym incydentem, podczas którego poseł Konfederacji Grzegorz Braun zgasił gaśnicą świece chanukowe w Sejmie. Wybryk spotkał się z ostrą opinią wielu środowisk, w tym mocną krytyką ze strony izraelskiej.

reklama

Tuż po tym skandalu, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek wraz z miejskimi radnymi potępili zachowanie Brauna, podkreślając rolę społeczności żydowskiej w rozwoju największego miasta Podkarpacia.

Grzegorz Braun najwyraźniej nie zna historii naszego miasta, w którym przed II Wojną Światową mieszkańcy narodowości żydowskiej stanowili ok. 1/3 ludności. Wszyscy oni a także przedstawiciele wielu innych narodów i religii wspólnymi siłami pracowali na rzecz Rzeszowa i w zgodzie go rozwijali. Ówczesna Rada Miasta składała się z radnych polskich i żydowskich, a kiedy burmistrzem Rzeszowa był Roman Krogulski, wspólnie z nim, miastem zarządzał wiceburmistrz pochodzenia żydowskiego - Wilhelm Hochfeld. Dzisiaj zarówno ja, jak i Rada Miasta Rzeszowa jesteśmy ich następcami i kontynuujemy ich dzieło, starając się pamiętać o zasługach społeczności żydowskiej tamtego czasu

reklama

- napisali włodarz miasta Rzeszowa i miejscy radni we wspólnym oświadczeniu. Wydarzenie zorganizowane przez Stowarzyszenie Rajsze w Kinie za Rogiem jest doskonałym przykładem, że w stolicy Podkarpacia mogą wspólnie funkcjonować różne kultury. Zobaczcie co działo się na „Spotkaniu chanukowym”.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama