W czwartek (14 września) rozpocznie się Rzeszów Breakout Days. Podczas tej imprezy czeka na Was wiele muzycznych wrażeń, które zwieńczone zostaną kultową już akcją „Gramy na Nalepy”, podczas której wszyscy chętni gitarzyści odegrają pod pomnikiem muzyka na ulicy 3 Maja utwór „Kiedy byłem małym chłopcem”.
Breakout Days to festiwal muzyczny stworzony ku pamięci wybitnego i ponadczasowego artysty, Tadeusza Nalepy. Jego twórczość wytyczyła nowy kierunek w polskiej muzyce rozrywkowej, łamiąc obowiązujące pod koniec lat 60. trendy i ograniczenia estetyczne. Muzyka formacji stworzonych przez Tadeusza Nalepę oraz jego dorobek solowy od lat elektryzują słuchaczy. Nazwa Breakout stała się marką rozpoznawalną nie tylko w Polsce ale także za granicą, co więcej jest także często kojarzona z Rzeszowem. Festiwal, zdobywający coraz większą renomę, ma na celu utrwalanie postaci Tadeusza Nalepy i jego twórczości w pamięci mieszkańców Rzeszowa i Podkarpacia. Angażując młodych twórców inspirujących się zespołem Breakout chcemy przekazywać kolejnym generacją świadomość kulturalnego dorobku związanego z naszym regionem
- reklamują wydarzenie jego organizatorzy.
Tegoroczna edycja imprezy rozpocznie się już w czwartek. O godz. 19:00 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbędzie się Koncert Otwarcia pod tytułem „80 urodziny Tadka”. Wszak to właśnie w tym roku (26 sierpnia) Tadeusz Nalepa świętowałby swoje 80. urodziny. Niestety ceniony rzeszowski artysta urodzony z Zgłobiu odszedł od nas 4 marca 2007 roku w Warszawie. We wspomnianym koncercie wystąpią: Piotr Nalepa, Marek Surzyn, Darek Kozakiewicz, Marek Raduli (muzycy nagrywający i koncertujący z Tadeuszem Nalepą i Breakout), Robert Lubera, Żaneta Lubera, zespół dyżurny Nie-bo oraz Kajetan Galas, sekcja dęta, Jakub Żytecki oraz gość specjalny The Cobblestones & Retro Funk feat. Frank McComb Frank McComb. Koncert będzie transmitowany na żywo w Radiu Nowy Świat.
Drugiego dnia festiwalu (piątek, 15 września) w Wojewódzkim Domu Kultury odbędą się dwa koncerty. Wystąpią w nich The Cobblestones & Retro Funk feat. Frank McComb oraz Jakub Żytecki. Bilety na wszystkie wydarzenia możecie zakupić TUTAJ.
Zwieńczeniem trzydniowej muzycznej imprezy będą sobotnie wydarzenia (16 września). Już o godz. 15:00 na ścianie budynku przy ul. Hetmańskiej 43 (w tym bloku w latach 1945-1955 mieszkał lider zespołu Breakout) zostanie odsłonięty mural poświęcony Tadeuszowi Nalepie. Punktem kulminacyjnym Rzeszów Breakout Days będzie wspólne odegranie utworu „Kiedy byłem małym chłopcem”, które rozpocznie się o godz. 16:00 przy pomniku Nalepy na ulicy 3 Maja. W akcji mogą wziąć udział wszyscy chętni gitarzyści. Zwieńczeniem imprezy będzie koncert, w którym zagra Marek Raduli z zespołem. Pierwsze akordy usłyszycie już o godz. 19:00 w Rzeszowskich Piwnicach.
Tadeusz Nalepa był polskim kompozytorem, gitarzystą, wokalistą, multiinstrumentalistą i autorem tekstów. Już w młodych latach ukończył szkołę muzyczną w Rzeszowie w klasach skrzypiec, klarnetu i kontrabasu. W 1965 roku założył grupę Blackout, a w 1968 roku zespół Breakout, który na stałe zapisał się w historii polskiej muzyki rozrywkowej. W pamięci wielu Polaków zapisały się takie utwory jak „Kiedy byłem małym chłopcem”, „Gdybyś kochał, hej”, „Pomaluj moje sny”, czy „Modlitwa”. W czasie swojej muzycznej kariery Nalepa współpracował także z kultową grupą Dżem. W ostatnich latach życia Tadeusz Nalepa poważnie chorował. Zmarł 4 marca 2007 w wyniku ciężkiej choroby nerek. Został pochowany dnia 12 marca 2007 na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.