Już we wtorek (9 stycznia) w kinie LED Rzeszowskich Piwnic odbędzie się kolejny wykład poświęcony historii sztuki. Zaplanowane na godz. 18:00 wydarzenie pod hasłem „Antykomazniania doby klasycyzmu” poprowadzi dr Anna Stróż-Pawłowska i będzie trwało do dwóch godzin.
Czas Sztuki to cykl wykładów poświęcony historii sztuki! Będą na nich omawiane różne zagadnienia występujące w epokach od Starożytności po XX wiek, obejmujące malarstwo, rzeźbę i architekturę. Spotkania są doskonałą okazją, żeby wspólnie porozmawiać nie tylko o dziełach sztuki, artystach ale również o trendach i zmianach jakie zachodziły na przestrzeni wieków. Cykl skierowany jest do osób dorosłych, które są miłośnikami sztuki, chcą poszerzyć swoją wiedzę, spojrzeć na dane zjawisko z innej perspektywy, a także dla rozpoczynających przygodę z tą dziedziną
- przekazują organizatorzy. Dodajmy, że jednorazowy bilet na wykład kosztuje 30 zł.
W środę (10 stycznia) o godz. 14:00 w głównym budynku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie (przy ul. Sokoła 13) odbędzie się prelekcja Pawła Niemczaka (fotografa i podróżnika) pod hasłem „Ciekawe miejsca Europy”. Wstęp wolny, podobnie jak na powyższe wydarzenie WiMBP. Kim jest główny bohater tego spotkania?
Fotografią pasjonuję się od dzieciństwa. Moje pierwsze samodzielnie wykonane i wywołane zdjęcia pochodzą z połowy lat 60-tych ubiegłego wieku. W latach 70-tych aktywnie uczestniczyłem w działalności Rzeszowskiego Towarzystwa Fotograficznego. Brałem udział w wielu konkursach fotograficznych oraz wystawach indywidualnych i zbiorowych. Zamiłowanie do fotografii połączyłem z miłością do gór, oraz ciekawością świata. Odwiedziłem wiele krajów w Europie oraz Nepal, Kubę i USA. Pasję fotografowania rozwijam do dzisiaj dzięki aktywności w Klubie Fotograficznym Uniwersytetu Trzeciego Wieku Uniwersytetu Rzeszowskiego, uczestnicząc w plenerach i przygotowując wystawy
- mówi o sobie sam Paweł Niemczak.
Bardzo ciekawie zapowiada się także wernisaż wystawy pod hasłem „Sammlung Pastula. Kolekcja sztuki współczesnej”, który rozpocznie się w czwartek (11 stycznia) o godz. 18:00 w Biurze Wystaw Artystycznych przy ul. Jana III Sobieskiego 18. Wystawę, której kuratorką jest dr Anna Steliga, prodziekan Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego, będziecie mogli obejrzeć aż do 11 lutego.
Gdybym miała opisać Sammlung krótko, to powiedziałabym, że jest to kolekcja eklektyczna. Łączy w całość odmienne elementy, teorie, pojęcia, zapożycza z różnych stylów. Jest zróżnicowana, znajdziemy w niej i starszych mistrzów, ale też i młodsze, zdolne pokolenie artystów. Kolekcja Janka ma kilka odłamów, z pozoru nieposiadających zbyt wielu wspólnych cech. Sammlung to nie jest jednolita całość. Zawiera obiekty, instalacje, prace malarskie, rysunkowe czy rzeźbiarskie
- czytamy we fragmencie tekstu „Sammlung – Laboratorium Pasji Janka Pastuły” do katalogu wystawy.
Coś dla siebie w tym tygodniu znajdą także fani muzyki jazzowej. W piątek (12 stycznia) o godz. 20:00 w Rzeszowskich Piwnicach ruszy koncert zespołu Funk De Nite, połączony z 30-leciem kapeli. Funk De Nite to czołowy polski zespół grający mieszankę jazzu, funky i bluesa, złożony zarówno z muzyków mających ogromne doświadczenie, jak i utalentowanych artystów młodego pokolenia. Kapela składa się z Ryszarda Krawczuka (saksofon), Artura Malika (perkusja), Piotra Grząślewicza (gitara elektryczna) i Bartłomieja Matyasika (gitara basowa).
Teatralnie zrobi się z kolei w Rzeszowskim Domu Kultury (filia Przybyszówka przy ul. Dębickiej 170), gdzie w sobotę o godz. 15:00 rozpocznie się widowisko sceniczne w trzech aktach pod tytułem „Choinka spełnionych marzeń”. Spektakl jest adresowany zarówno do dzieci, jak i dorosłych, a przygotowany został przez dzieci uczęszczające na zajęcia studia aktorskiego pod kierunkiem instruktor Niny Opic.
Pewni dorośli chcieliby być w jakimś królewskim zamku. Ich marzenia spełniają się. Jest królewski zamek z królem, znudzoną królową , z rycerzem Victorio, gotowym bronić wszystkich, skarbnikiem , który pilnuje złota w skarbcu. Wszyscy oczekują nieznanych gości, aby nie było tak nudnie w zamku. Czarodziejka zna marzenia wszystkich… Nagle pojawia się na latającym dywanie egipska księżniczka, bo zawsze marzyła, żeby zobaczyć choinkę. Przybywa szukająca gąsek sierotka Marysia, a także Kopciuszek, aż na końcu bardzo dziwny bosman z tajemniczego statku… Robi się wesoło, najważniejsze, że wszystkie marzenia spełniają się przy choince…
- czytamy w opisie widowiska.
Tego samego dnia w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie (filia nr 4 przy ul. Ofiar Katynia 15) dzieci i rodzice mogą wziąć udział w spotkaniu w Bajkowym Klubie Malucha MOLik. Podczas warsztatów pod hasłem „Zrobię kulę, zrobię dwie…” (w godz. 14:30 – 15:30) w programie będą: zabawy literackie, plastyczne i animacyjne z bałwankiem w tle. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona. Dodatkowe informacje pod nr tel.: 17 866 94 65.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.