Polska już od wielu lat należy do Unii Europejskiej, co przyczyniło się do rozwoju kraju i jego gospodarki, a także miało niemały wpływ na lekkie wymieszanie się kultur i religii. Polska bez wątpienia kojarzona jest jako kraj katolicki, jednak nie jest to jedyna religia wyznawana w naszym państwie. Jak wygląda religia w Polsce? Jakie religie możemy tu spotkać? Do religii występujących w Polsce należy głównie wyznanie katolickie, które wyznawane jest przez znacznie ponad 50% społeczeństwa. Kościół rzymskokatolicki jest najbliższy większości Polaków, jednak pamiętajmy, że każde wyznanie jest ważne i należy mu się szacunek.
Religie w Polsce procentowo
Według danych GUS z 2011 roku, religie w Polsce przedstawiały się procentowo w poniższy sposób:
- 86,9% - katolicyzm
- 1,31% - prawosławie
- 0,38% - protestantyzm
- 0,34% - świadkowie Jehowy
- 0.04% - buddyzm
- 0.013% - islam
- 0.01% - rodzimowierstwo
- 0.004% - judaizm
Jakie są religie w Polsce?
W Polsce wyznawanych jest wiele religii, a do najliczniejszych należy Kościół rzymskokatolicki, do którego należy oficjalnie ok. 32 mln 190 tys. osób. Nie można jednak zapominać o każdym innym wyznaniu, które mimo iż stanowią niewielki procent, nadal są ważne. W Polsce do mniejszości religijnych należą:
- Kościół Starokatolicki Mariawitów - 22,5 tys.
- Kościół Polskokatolicki w RP - 18 tys.
- Liga Muzułmańska w RP - 15,5 tys.
- Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich liczy ok. 1,7 tys.
Ile jest religii w Polsce?
Ile jest religii w Polsce? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W Polsce można wyróżnić co najmniej 200 wyznań, z których znaczna część, bo aż około 140 to wyznania chrześcijańskie. Katolicyzm jest główną religią w Polsce, większość społeczeństwa identyfikuje się z wyznaniem rzymskokatolickim. Dobrze znana jest także społeczność prawosławna, szczególnie na wschodnich obszarach kraju. Judaizm, chociaż nie tak znaczny jak przed II wojną światową, nadal jest obecny na terenach Polski. Tak samo sytuacja wygląda z islamem, czy buddyzmem. Wyznawców islamu i buddyzmu jest niewielu, jednak są częścią społeczeństwa.
Jaka religia dominuje w Polsce?
Jaka religia dominuje w Polsce? Nikogo zapewne nie zdziwi fakt, że według najnowszych danych z 2021 roku dominującą religią w Polsce jest wyznanie rzymskokatolickie, które wyznawane jest przez niecałe 92% ankietowanych. Mimo że katolicyzm jest najbardziej powszechną religią w Polsce, istnieją również mniejszości wyznaniowe, takie jak prawosławie, protestantyzm, judaizm, islam, hinduizm, buddyzm i wiele innych. Polska jest krajem, w którym istnieje wolność wyznania, co oznacza, że każdy z nas ma prawo praktykować swoją religię zgodnie z własnymi przekonaniami. Ważne, abyśmy wszyscy szanowali cudze poglądy.
Największe religie w Polsce
Jakie są największe religie w Polsce? Do największych religii w Polsce zdecydowanie należą:
- Katolicyzm
- Prawosławie
- Świadkowie Jehowy
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.