reklama
reklama

Te pieniądze za chwilę Ci przepadną. Ostatnia szansa na złożenie wniosku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Leja/rzeszów.24

Te pieniądze za chwilę Ci przepadną. Ostatnia szansa na złożenie wniosku - Zdjęcie główne

Rodzice mają jeszcze szansę – już ostatnią w tym roku – odzyskać część pieniędzy wydanych na dzieci. | foto Bartosz Leja/rzeszów.24

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z krajuTo ostatni moment, żeby złożyć wniosek o świadczenie z programu Dobry Start. Zobacz, po jakim terminie pieniądze bezpowrotnie przepadną.
reklama

Nabór rozpoczął się 1 lipca. Do końca października do ZUS wpłynęło 3 mln 250 tys. wniosków. Wypłacono 1 mld 373 mln zł. W ramach programu Dobry Start – bo o nim mowa – rodzice otrzymują 300 złotych na wyprawkę szkolną dla dzieci, czyli na zakup np. podręczników, zeszytów czy przyborów szkolnych (lub na cokolwiek innego, ponieważ wydatków nie trzeba w żaden sposób dokumentować). Świadczenie przyznawane jest bez względu na wysokość zarobków osiąganych przez rodziców.

Pieniądze od państwa na wyprawki szkolne. 30 listopada i ani minuty dłużej 

Monika Kiełczyńska z ZUS przypomina, że świadczenie przysługuje na każde uczące się w szkole dziecko do 20 lat, a jeśli ma orzeczoną niepełnosprawność, to do ukończenia 24 lat.

reklama

Wnioski można składać do końca listopada – wyjaśnia przedstawicielka ZUS. 

To oznacza, że jeżeli do 30 listopada włącznie nie złożymy wniosku, pieniądze na wyprawkę przepadną (jest jeden wyjątek, który dotyczy małej grupy osób: po tym terminie będzie to możliwe tylko wtedy, gdy dziecko w wieku powyżej 20 lat uzyska po 30 listopada orzeczenie o niepełnosprawności).

Jak dodaje Monika Kiełczyńska, wnioski można złożyć za pomocą aplikacji mZUS. Jest ona do pobrania bezpłatnie ze sklepów Google Play i App Store. Aby aktywować aplikację mobilną ZUS, należy połączyć ją ze swoim profilem na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Rodzice, którzy nie mają konta na PUE ZUS, mogą złożyć wniosek o świadczenie przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. 

reklama

Program Dobry Start. Jakie warunki spełnić, żeby dostać pieniądze? 

Świadczenie Dobry Start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole. Od 2019 r., pieniądze z programu przysługują również na uczniów szkół policealnych i placówek dla dorosłych.

– Warunkiem otrzymania świadczenia Dobry Start z tytułu rozpoczęcia danego roku szkolnego jest wskazanie przez rodzica we wniosku o to świadczenie placówki, do której dziecko od 1 września danego roku będzie uczęszczać. Wynika to z faktu, iż podstawowym warunkiem przyznania tego świadczenia jest właśnie nauka dziecka w szkole – wyjaśnia ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

Warto wiedzieć, że jeżeli chodzi o wiek ucznia, to liczy się go rocznikowo, co oznacza, że uczniowie ostatnich klas techników i liceów oraz uczniowie szkół policealnych także są uprawnieni do świadczenia. – Jeśli wiek graniczny, czyli 20 albo 24 lata ukończyli przed rozpoczęciem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, to również należą im się pieniądze z programu Dobry Start – tłumaczy Monika Kiełczyńska. 

reklama

Program nie obejmuje dzieci uczęszczających do przedszkola oraz dzieci realizujących roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Program Dobry Start nie obejmuje również studentów

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama