Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie dodatkowe seniorom, którzy ukończyli 100 lat. Jest ono przyznawane przez prezesa Zakładu. Jego wartość jest ustalana pomiędzy marcem a lutym. Od 1 marca 2023 roku wysokość emerytury wynosi 5540,25 zł. Natomiast od 1 marca 2024 roku ma przekroczyć 6000 zł. Co istotne, choć sama kwota ulega waloryzacji, to jednak otrzymane raz świadczenie przysługuje w tej samej wysokości do końca życia beneficjenta.
Emerytura honorowa – komu się należy?
Oznacza to, że wyższą kwotę dodatku otrzymają ci seniorzy, który dopiero skończą 100 lat (najwcześniej 1 marca 2024 roku). U starszych osób wartość świadczenia się nie zmieni – została już ustalona przy pierwszej wypłacie. Co ważne, na wysokość ekstra emerytury nie wpływają okoliczności związane z prowadzonym gospodarstwem domowym. Nie jest również brana pod uwagę sytuacja rodzinna i majątkowa, dlatego świadczenie należy się bez względu na wysokość otrzymywanej swojej "zwykłej" emerytury. Pierwszy honorowy dodatek otrzymuje się w miesiącu, w którym skończy się sto lat. Przelew przychodzi wraz z pieniędzmi z renty czy emerytury. Senior dostaje dodatkowe pieniądze do momentu śmierci.Świadczenie honorowe należy się również tym, którzy nie przepracowali w swoim życiu ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani też renty. W takim przypadku konieczne jednak jest złożenie wniosku, ponieważ ich dane nie znajdują się w systemie ZUS. Do dokumentu należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia np. akt urodzenia.
Przybywa stulatków. ZUS zaprezentował dane
Świadczenia honorowe przyznawane są osobom posiadającym obywatelstwo polskie, zamieszkałym na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, jak i – to ważne – poza granicami kraju.Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski poinformowała PAP, że emeryturę honorową w Polsce w 2023 r. pobiera 2,9 tys. stulatków, 90 proc. to kobiety.
Rok temu było to 2689 osób.Widzimy, że ta liczba stale rośnie, z miesiąca na miesiąc
– przyznał rzecznik.
W poprzednich latach emeryturę honorową z ZUS otrzymywało:
- w 2016 roku 2,3 tys. osób,
- w 2017 roku 2,2 tys.osób,
- w 2018 roku 2,0 tys. osób,
- w 2019 roku 1,9 tys. osób,
- w 2020 roku 2,2 tys. osób,
- w 2021 roku 2,2 tys. osób,
- w 2022 roku 2.6 tys. osób.
Z szacunków wynika, że w 2035 roku w Polsce będzie żyło ponad 20 tys. stulatków.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.