Reklama

Studentki Politechniki zapraszają do rejestracji w DKMS!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dorota Stawarz

Studentki Politechniki zapraszają do rejestracji w DKMS! - Zdjęcie główne

Studentki Politechniki zapraszają do rejestracji w DKMS! | foto Dorota Stawarz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 17 kwietnia na Politechnice Rzeszowskiej potrwa tygodniowa akcja rejestrowania dawców szpiku - Helpers' Generation. Organizatorkami tego wydarzenia są dwie zdeterminowane studentki piątego roku zarządzania i inżynierii produkcji na wydziale budowy maszyn i lotnictwa – Dorota Stawarz i Katarzyna Budnik, które opowiedziały nam o tym dlaczego warto się zarejestrować.

Skąd pomysł na organizację tego wydarzenia?
Kasia: Pomysł na organizację tej akcji narodził się nieprzypadkowo. Przede wszystkim potrzeba pomocy innym, świadomość mocy drzemiącej w studenckiej społeczności i znajomość działań fundacji DKMS rozpaliły w nas chęć organizacji Akcji HELPERS’ GENERATION na naszej uczelni. W Polsce ciągle brakuje dawców szpiku, co utrudnia leczenie osób z chorobami krwi. To nie tylko problem medyczny, ale przede wszystkim ludzki. Zapragnęłyśmy po prostu pomóc w ratowaniu życia. Warto wspomnieć, że projekt HELPERS’ GENERATION narodził się w Polsce a w tym roku świętujemy jego 10 urodziny.

Czy ludzie, którzy przychodzą się rejestrować mają wiedzę na temat samego DKMSu, ale i tego jak wygląda pobranie próbki?
Dorota: W większości przypadków osoby, które przychodzą się rejestrować jako potencjalni dawcy szpiku, mają tylko podstawową wiedzę na temat DKMS i procedur związanych z rejestracją. Zazwyczaj ludzie dowiadują się o DKMS z różnych źródeł, takich jak media społecznościowe, strony internetowe, reklamy lub od znajomych i rodziny, dlatego właśnie DKMS oraz wolontariusze starają się zapewnić możliwie najwięcej informacji, aby potencjalni dawcy szpiku byli dobrze poinformowani na temat całego procesu rejestracji oraz przyszłego pobrania szpiku, jeśli zostaną dobrani jako dawcy. Na stronie internetowej DKMS znajduje się również szczegółowa informacja na temat procesu rejestracji, w tym jak wygląda pobranie próbki, co jest robione z tą próbką, jakie są kolejne kroki po zarejestrowaniu się i jakie są ewentualne ryzyka dla dawców szpiku.

Kto może się zarejestrować? Czy są jakieś przeciwskazania?
Kasia: Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania. Oczywiście istnieją choroby, które wykluczają z bycia Dawcą szpiku. Podczas rejestracji w bazie, chętny jest pytany o swój stan zdrowia, aby od razu na tym etapie wykluczyć osoby, które komórek macierzystych oddawać nie mogą. Choroby wykluczające to m.in. cukrzyca (wyjątek stanowi ta występująca w czasie ciąży, o ile minęła po porodzie), nadczynność tarczycy, zakażenie wirusami zapalenia wątroby typu B i C, choroby autoimmunologiczne, nie poddające się kontroli leczniczej. Dawcami nie mogą być również osoby, które zmagają się z astmą, alergią oraz wirusem HIV. Jednak nawet przy posiadaniu pewnych schorzeń, warto skontaktować się z DKMS, ponieważ każda sytuacja jest indywidualna i wymaga dokładnej oceny lekarskiej. 

Czy spotykacie się z mitami na temat dawców szpiku?
Dorota: Tak, często spotykamy się z mitami na temat dawców szpiku. Jednym z najczęstszych jest przekonanie, że pobieranie szpiku jest bardzo bolesne i niebezpieczne. W rzeczywistości, większość dawców szpiku zgłasza minimalny dyskomfort podczas pobierania szpiku, który można porównać do nieco bardziej intensywnego pobierania krwi. Innym częstym mitem jest przekonanie, że rejestracja w DKMS wiąże się z dużymi kosztami lub że potencjalni dawcy szpiku są automatycznie wybierani do przeszczepienia, co nie jest prawdą. Rejestracja w DKMS jest całkowicie bezpłatna, a potencjalni dawcy szpiku są wybierani tylko wtedy, gdy lekarz transplantolog potwierdzi, że dana osoba jest najlepszym dostępnym dawcą dla pacjenta.
Są również przekonania, że dawcy nie mogą żyć normalnie po pobraniu szpiku, co jest również nieprawdą. Po pobraniu szpiku z krwiobiegu, dawcy zazwyczaj mogą wrócić do swojego normalnego życia po kilku dniach. Pobranie szpiku z miednicy może wymagać nieco dłuższego czasu rekonwalescencji, ale większość dawców wraca do pełnej aktywności w ciągu kilku tygodni.

Jakie jest prawdopodobieństwo znalezienia bliźniaka genetycznego?
Kasia: Prawdopodobieństwo znalezienia bliźniaka genetycznego, czyli osoby posiadającej tak samo zgodny genotyp, aby móc przeprowadzić transplantację szpiku, jest bardzo niskie. Wynosi ono tylko 1:20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu, szansa ta spada aż do 1 do kilku milionów. Oznacza to, że większość przeszczepień szpiku pochodzi od dawców, którzy nie są spokrewnieni z biorcą - aż 75% transplantacji. To właśnie dlatego rejestracja w bazie potencjalnych dawców szpiku DKMS jest tak ważna. Im więcej ludzi zarejestruje się jako potencjalni dawcy, tym większa szansa na znalezienie odpowiedniego dawcy dla osób potrzebujących przeszczepu. 

Czy zdarzają się ludzie, którzy się wycofują się, gdy dostaną telefon, że mogą oddać szpik?
Dorota: Tak, zdarza się, że niektórzy ludzie decydują się wycofać z rejestracji po otrzymaniu telefonu od DKMS, który informuje ich, że mogą być dawcami szpiku. Istnieje wiele powodów, dla których osoby te podejmują taką decyzję, od obaw związanych z procesem pobierania szpiku, przez problemy zdrowotne lub rodzinne, aż po brak zrozumienia, co tak naprawdę oznacza bycie dawcą szpiku. Jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że każde wycofanie się osoby z rejestracji to strata dla pacjenta, który czeka na przeszczep. Każdy nowy potencjalny dawca szpiku, który zostaje znaleziony, zwiększa szanse na znalezienie odpowiedniego dawcy dla pacjenta, który potrzebuje przeszczepu. Dlatego tak ważne jest, aby zarejestrować się jako dawca szpiku i pozostać w rejestrze, nawet jeśli wydaje się, że szansa na znalezienie idealnego pacjenta jest niewielka.
Warto też pamiętać, że potencjalni dawcy szpiku mają prawo do zrezygnowania z dalszych badań lub oddania szpiku w każdej chwili i decyzja ta jest szanowana przez DKMS. Jednakże, każdy kto zarejestruje się jako dawca szpiku, powinien być świadomy faktu, że jego decyzja może mieć wpływ na życie i zdrowie innej osoby, która czeka na przeszczep i że każdy potencjalny dawca szpiku może być jedyną nadzieją na uratowanie życia pacjenta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy