Zjawisko zorzy polarnej stanowi fenomen świetlny obserwowany w wyższych sferach atmosfery naszej planety, głównie w rejonach biegunów magnetycznych. Zorze polarne mogą być zaobserwowane w okolicach kręgów polarnych, ale w przypadku korzystnych okoliczności, takich jak intensywna aktywność słoneczna, stają się widoczne również na niższych szerokościach geograficznych, włączając w to Polskę.
To nie tylko na północy kraju, ale nawet na południu można dojrzeć te fascynujące zjawiska. Taki właśnie świetlny spektakl mogliśmy zobaczyć w niedzielny wieczór na niebie w okolicznych powiatach. Zobaczcie niesamowite zdjęcia nadesłane przez naszych czytelników m.in. z Rzeszowa, Kolbuszowej, Kupna, Huty Komorowskiej, Nowej Dęby czy Komorowa. Galeria znajduje się na samym dole artykułu.
W przypadku pojawienia się rozbłysków na powierzchni słońca dochodzi do zwiększenia strumienia energii słonecznej skierowanego w kierunku Ziemi. Kiedy ten strumień dociera w okolice naszej planety, oddziałuje on z polami magnetycznymi Ziemi. Ten proces powoduje zmianę trajektorii cząstek słonecznych, które zaczynają poruszać się wzdłuż linii pola magnetycznego.
W wyniku tego oddziaływania cząstki te pobudzają atomy atmosfery w rejonach okołobiegunowych. Efektem tego procesu jest pojawienie się zorzy polarnej, która wywoływana jest przez emisje światła z różnych linii spektralnych, zwłaszcza atomów tlenu i azotu. Jej widok zapiera dech w piersiach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.