Reklama

Zapadła decyzja o przeniesieniu monumentu. Gdzie teraz będzie jego miejsce?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marcin Bukała IPN O/Rzeszów

Zapadła decyzja o przeniesieniu monumentu. Gdzie teraz będzie jego miejsce? - Zdjęcie główne

Pomnik Wdzięczności Radzieckiej posadowiony na Palcu Ofiar Getta w Rzeszowie | foto Marcin Bukała IPN O/Rzeszów

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej, który stoi na placu Ofiar Getta, decyzją wojewody podkarpackiego zostanie przeniesiony. Trafi on na cmentarz wojskowy przy ulicy Lwowskiej, nie wiadomo jeszcze co zastąpi pomnik na placu przy ul. Ofiar Getta.

Został wzniesiony w 1951 roku. Obecnie znajduje się w śródmieściu na Ofiar Getta (dawny plac Zwycięstwa). Ostatnio rozstrzygnięto spór o jego losy. Zapadła decyzja o przeniesieniu pomnika z śródmieścia na cmentarz wojskowy, który znajduje się przy ulicy Lwowskiej. Wojewoda podkarpackie Ewa Leniart wysłała w styczniu pismo do prezydenta miasta, w którym wyraziła swoją zgodę na przeniesienie Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej w inne miejsce. 


Urodziłam się w 1945, pamiętam jak ten pomnik stawiali jeszcze. Czy dobrze, że go przenoszą nie mi oceniać, ale lepiej będzie wyglądał na cmentarzu, niż w środku miasta tego jestem pewna

- mówi nam Pani Stefania z Rzeszowa

Decyzja w sprawie pomnika


Na ostatniej sesji Rady Miasta Rzeszowa prezydent Konrad Fijołek poinformował, iż oczekują jedynie na decyzję z IPN (Instytutu Pamięci Narodowej). W ubiegłym roku zadeklarował on swoją pomoc w sprawie demontażu pomnika oraz realizacji nowego, który miałby zastąpić ten przeniesiony z placu Ofiar Getta. Powodem usunięcia monumentu jest ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego w przestrzeni publicznej. Zobowiązanie to dotyczy przede wszystkim prezydenta miasta, który otrzymał zgodę na jego przeniesienie. Wojewoda w piśmie skierowanym do Konrada Fijołka poprosiła prezydenta o konsultacje w sprawie umiejscowienia Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej na terenie cmentarza wojskowego. 


Z informacji dostępnych na stronie Instytutu Pamięci Narodowej można dowiedzieć się, iż, rzeszowski pomnik został odsłonięty 6 listopada 1951 r., osiem miesięcy po zamordowaniu działaczy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z płk. Łukaszem Cieplińskim na czele. O ideologicznej wymowie monumentu mówią widniejące na cokole płaskorzeźby, m.in. portret radzieckiego gen. Koniewa i gen. Świerczewskiego i dwie postaci składające na sztandarze wspólną przysięgę wierności i w ten sposób symbolizujące pakt przyjaźni polsko - radzieckiej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy