Został wzniesiony w 1951 roku. Obecnie znajduje się w śródmieściu na Ofiar Getta (dawny plac Zwycięstwa). Ostatnio rozstrzygnięto spór o jego losy. Zapadła decyzja o przeniesieniu pomnika z śródmieścia na cmentarz wojskowy, który znajduje się przy ulicy Lwowskiej. Wojewoda podkarpackie Ewa Leniart wysłała w styczniu pismo do prezydenta miasta, w którym wyraziła swoją zgodę na przeniesienie Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej w inne miejsce.
Urodziłam się w 1945, pamiętam jak ten pomnik stawiali jeszcze. Czy dobrze, że go przenoszą nie mi oceniać, ale lepiej będzie wyglądał na cmentarzu, niż w środku miasta tego jestem pewna
- mówi nam Pani Stefania z Rzeszowa
Decyzja w sprawie pomnika
Na ostatniej sesji Rady Miasta Rzeszowa prezydent Konrad Fijołek poinformował, iż oczekują jedynie na decyzję z IPN (Instytutu Pamięci Narodowej). W ubiegłym roku zadeklarował on swoją pomoc w sprawie demontażu pomnika oraz realizacji nowego, który miałby zastąpić ten przeniesiony z placu Ofiar Getta. Powodem usunięcia monumentu jest ustawa o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego w przestrzeni publicznej. Zobowiązanie to dotyczy przede wszystkim prezydenta miasta, który otrzymał zgodę na jego przeniesienie. Wojewoda w piśmie skierowanym do Konrada Fijołka poprosiła prezydenta o konsultacje w sprawie umiejscowienia Pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej na terenie cmentarza wojskowego.
Z informacji dostępnych na stronie Instytutu Pamięci Narodowej można dowiedzieć się, iż, rzeszowski pomnik został odsłonięty 6 listopada 1951 r., osiem miesięcy po zamordowaniu działaczy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość z płk. Łukaszem Cieplińskim na czele. O ideologicznej wymowie monumentu mówią widniejące na cokole płaskorzeźby, m.in. portret radzieckiego gen. Koniewa i gen. Świerczewskiego i dwie postaci składające na sztandarze wspólną przysięgę wierności i w ten sposób symbolizujące pakt przyjaźni polsko - radzieckiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.