Reklama

Zakończono budowę nowoczesnego basenu za 26 milionów złotych przy ulicy Matuszczaka w Rzeszowie. Kiedy otwarcie?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zgodnie z planem budowa basenu przy ulicy Matuszczaka miała zakończyć się we wrześniu. Miasto ma już za sobą procedury związane z odbiorem basenu. Jednak wciąż nasuwa się kluczowe pytanie: kiedy będzie można korzystać z pływalni?

Wystąpiliśmy już o pozwolenie na użytkowanie obiektu. Gdy dokumenty będziemy mieli, poinformujemy o dacie otwarcia basenu

– mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa

Sportowcy zyskają nowe miejsce do treningów 

Nowy rzeszowski basen powstał w miejscu, starej pływalni. Jego koszt to blisko 26 milionów złotych. Budowa obiektu, była jedną z największych aktualnych inwestycji w Stolicy Innowacji. Na zewnątrz pływalni znajduje się 50 miejsc parkingowych przeznaczonych dla klientów basenu. W okolicy znajdują się także ścieżki pieszo-rowerowe. Spełnia również zasady FINA, co pozwala Kadrze Narodowej w skokach indywidualnych i synchronicznych na treningi wewnątrz obiektu. Data otwarcia nie jest na razie znana, ale władze zapewniają, że stanie się to jeszcze w tym roku.

Uważam, że otwarcie nowego basenu w Rzeszowie jest świetną inicjatywą. Niesie to ze sobą wiele korzyści z pogranicza rekreacji i sportu. Nowy basen został utworzony z wymogami FINA, jest to Światowa Federacja Pływacka co wiąże się z możliwością organizowania zawodów sportowych. Nowy basen daje również możliwości rozwoju swojego talentu pływackiego młodszym oraz starszym osobom. Jako osoba, która regularnie pływa i reprezentuje Uniwersytet Rzeszowski na zawodach pływackich powiem, że im więcej miejsc do pływania tym lepiej. Kiedy idę potrenować pływanie na jeden z rzeszowskich basenów często, napotykam na problemy związane z zajętym miejscem na basenie. Po kilkudziesięciu minutach treningu ja wraz z innymi reprezentantami uniwersytetu musimy oddać połowę basenu innej grupie, która trenuje aerobik wodny. Uniemożliwia nam to pływanie pełnej odległości ze względu na brak miejsca. Fakt odpowiednio przystosowanego basenu dla sportowców jest bardzo istotny. Pływanie również niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych jak np. poprawienie wydolności oddechowej, krążenia, a także przyczynia się do spalania tkanki tłuszczowej. Aktywność fizyczna jak właśnie pływanie prowadzi do produkcji endorfin, czyli hormonu odpowiedzialnego za nasze dobre samopoczucie

– mówi Sebastian Majewski, sekcja pływacka Uniwersytetu Rzeszowskiego

Pływalnia nie tylko dla sportowców

Basen będzie miał 29 m długości, 25 szerokości i nieckę o głębokości od 1,5 m do 8 m. Cztery wieże do skoków (1 m, 5 m, 7,5 m, 10 m), dwie trampoliny o wysokości 1 m i 3 m oraz wieże dla sędziów. Będzie można też skorzystać z nowej sali gimnastycznej i „suchego” basenu. Obiekt wyposażono również w szatnie, sauny, strefy konferencyjne i pomieszczenia dla ratowników. Zmagania na sześciu torach pływackich z trybun będzie mogło oglądać 325 osób. Na pływalni będą mogli szkolić się także najmłodszych. W ofercie jest nauka nurkowania, pływania synchronicznego czy piłka wodna. Będzie również system video-odtwarzania i siłownia do treningu cardio. 

Kto budował?

Od 2020 roku wykonawcą projektu była krakowska firma Texom. Inwestycje przejęła po konsorcjum firm Karpat-Bud i Best Constructions, które zostały wyrzucone z placu budowy z powodu niedotrzymywania terminów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy