Reklama

Zaklejone wizjery w mieszkaniach. Próby włamań na rzeszowskich osiedlach. Mieszkańcy zachowują czujność

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Mieszkańcy

Zaklejone wizjery w mieszkaniach. Próby włamań na rzeszowskich osiedlach. Mieszkańcy zachowują czujność - Zdjęcie główne

Mieszkańcy rzeszowskich osiedli Gromskiego i Bella Dolina, a także Staromieście Ogrody doświadczają nieprzyjemnych sytuacji w związku z nieproszonymi gośćmi na swoich osiedlach | foto Mieszkańcy

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mieszkańcy osiedli Gromskiego i Bella Dolina przy ul. Lubelskiej są niepokojeni od kilku dni. Powodem tego są wizyty na osiedlu mężczyzn, którzy obserwują mieszkania, zaklejają wizjery w drzwiach, szarpią za klamki i dzwonią domofonami. Na osiedlu kręci się również podejrzany biały bus. Mieszkańcy: "Nic nie możemy zrobić, policja też nie może".

Mieszkańcy rzeszowskich osiedli Gromskiego i Bella Dolina, a także Staromieście Ogrody doświadczają nieprzyjemnych sytuacji w związku z nieproszonymi gośćmi na swoich osiedlach. Ktoś wyraźnie nie ma dobrych intencji, co mieszkańcy opisują w mediach społecznościowych. Były już próby włamań, skradzione przedmioty, majstrowanie przy drzwiach od klatki, szarpania za klamki i zaklejanie wizjerów. Zarządcy osiedli, informowani są o podejrzanych mężczyznach kręcących się po osiedlu, którzy poruszają się białym busem. 

Zaklejone wizjery w mieszkaniach 

W miniony weekend zarządca osiedla Bella Dolina otrzymał zgłoszenia od zaniepokojonych mieszkańców. Zamieszkujący osiedle przy ul. Lubelskiej zastali w swoich mieszkaniach zaklejone wizjery. W godzinach wieczornych na osiedlu widziani byli mężczyźni, którzy prowadzili obserwację mieszkań. Sytuacja ma miejsce od 18 listopada, wtedy też ok. godziny 20:00 podejrzane osoby dzwoniły domofonami, świecąc w kamerę domofonu, aby zasłonić obraz.

- Przy bloku 101 stał biały bus, a w nim dwóch mężczyzn. Widziani byli w godzinach wieczornych w ostatni weekend. Bus ma zagraniczne numery rejestracyjne. Policja przyjęła zgłoszenie i zbadała okolice. Do zatrzymań nie doszło, ponieważ nie było udokumentowanego włamania. Tak też nam wytłumaczyli.

- informuje mieszkanka osiedla.

- Tak robią włamywacze, najpierw obserwują teren, następnie robią rozeznanie. Dzwonią do mieszkań, sprawdzają, czy są zabierane ulotki na bieżąco, nawet sami mogą je podrzucać. Zaklejają wizjery - jeśli nikt nie oderwie taśmy, też daje sygnał do tego, że w mieszkaniu prawdopodobnie nikogo nie ma. Takie praktyki są często stosowane. Światła na klatkach zapalają się automatycznie. Jeśli zakleimy wizjer, wydaje nam się, że na korytarzu jest ciemno, czyli nikogo nie ma. Sąsiedzi z piętra mogą mieć zaklejone wizjery, a mieszkanie, które staje się "celem" może zostać okradzione. 

- tłumaczy nam pan Grzegorz, emerytowany mundurowy. 

Próba włamania na klatkę

Mieszkaniec bloku nr 93 zauważył uszkodzone drzwi od klatki schodowej. - Wchodząc właśnie do klatki blok 93, zauważyłem uszkodzone drzwi. Wygląda to, jakby ktoś próbował się włamać/wyważać drzwi za pomocą jakiegoś narzędzia. - napisał lokator w mediach społecznościowych, dołączając fotografie. 

Może być zdjęciem przedstawiającym w budynku

Powiadomiona została administracja bloku oraz policja. Sprawdzili oni zapisy z kamer monitoringu. - Problem jest taki, że policja dostanie zapisy z kamer zapewne dopiero w poniedziałek albo we wtorek i zanim zaczną działać, to już może być za późno.- mówi lokator bloku nr 93. 

Włamania na Gromskiego

Na jednej z Facebookowych grup pojawił się wpis mieszkanki osiedla Gromskiego, która została okradziona. 

- Córka w piątek widziała dwóch mężczyzn z białego busa, na następny dzień sąsiedzi mieli zaklejone wizjery, my nie. Na framudze drzwi przy klamce mieliśmy kredą narysowany znak X. Okazało się, że zostaliśmy okradzeni. Wyszło to w momencie, gdy zaczęłam szukać biżuterii. Ukradli nam złoto, pieniądze, zabrali również 1 klucz. Nie biorą sprzętów, tylko biżuterię i pieniądze. W tę samą noc, okradzione zostały również dwa inne mieszkania na osiedlu Gromskiego, co potwierdziły inne lokatorki. Sprawą zajmuje się policja. U nas nie było widocznych śladów włamania, sprawdzajcie dobrze mieszkania i bądźcie czujni. 

- opisuje poszkodowana mieszkanka osiedla Gromskiego.

Policja potwierdza otrzymane zgłoszenia i zapewnia, że otrzymało zawiadomienia dotyczących dwóch mężczyzn grasujących na osiedlu. - Patrol policji regularnie sprawdza teren wskazanych osiedli. Patrolował również klatki schodowe. Nie ujawniono ani samochodów, ani mężczyzn. - słyszymy w KWP.

Jak zabezpieczyć się przed włamaniem?

Jak uchronić mieszkanie przed kradzieżą? Radzi Komenda Wojewódzka Policji. 

  • Wyposaż drzwi do mieszkania w odpowiednie zamki patentowe posiadające atesty będące wskazówką mówiącą nam, które z zamków mają walory techniczne gwarantujące dobre zabezpieczenie Twoich drzwi przed niepożądanym ich otwarciem,
  • Dobrym zabezpieczeniem jest system alarmowy; wybierz firmę, której systemy ochronne gwarantują uzyskanie zniżki ubezpieczeniowej,
  • W drzwiach zamontuj zabezpieczenia przeciwwyważeniowe,
  • W mieszkaniach w bloku warto jest obić drzwi standardowe blachą, lub zastąpić je drzwiami z drewna albo zamontować drugie, dodatkowe drzwi,
  • Zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer,
  • Dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi – włamywacz unika miejsc oświetlonych,
  • Mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamania. Forsowane są drzwi balkonowe, okna a włamywacze stosują różne metody: wyważenie okna, stłuczenie szyby, usuniecie kitu, wyważenie drzwi balkonowych. Czasem jednak nie muszą się w ogóle wysilać, bowiem sami im ułatwiamy działanie, nie zabezpieczając okien i balkonów, pozostawiając je otwarte i bez dozoru,
  • Doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, wpajaj tę zasadę również dzieciom.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy