To bardzo ważna wiadomość dla rodzin, które wraz z dziećmi wyjeżdżają na dłużej za granice, przez co ich pociechy nie będą mogły chodzić stacjonarnie do polskiej szkoły. Taka sytuacja nie oznacza, że trzeba zrezygnować z polskiego systemu edukacji.
Kształcenie na odległość. Kto może skorzystać z tej opcji nauczania?
Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oferuje całkowicie darmową edukację w języku polskim dla dzieci przebywających poza granicami RP. Do 17 lipca trwa rekrutacja do szkół.
Szkoły funkcjonujące w strukturze ORPEG wyposażone są w nowoczesny sprzęt IT wspierający multimedialne sposoby nauczania. Edukacja kończy się uzyskaniem polskiego świadectwa szkolnego potwierdzającego naukę w polskim systemie edukacyjnym – informuje ośrodek.
Jak dodaje, uczniom, którzy z uzasadnionych względów nie są w stanie realizować obowiązku szkolnego w miejscu swojego obecnego pobytu za granicą, system kształcenia na odległość umożliwia naukę w pełnym wymiarze nauczania.
Gwarancją wysokiego poziomu nauczania jest nadzór pedagogiczny oraz wykwalifikowani nauczyciele. W szkołach dzieci uczą się i poznają świat w oparciu o spójne ramy programowe przygotowane przez MEN.
Do struktury Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą należy 76 szkół, które działają w 37 krajach na czterech kontynentach – w Europie, Afryce, Azji w Ameryce Północnej. Zajęcia prowadzone są w trzech strefach czasowych.
Edukacja po polsku za granicą. Od przedszkolaka po maturzystę
KNO (Kształcenie Na Odległość) oferuje całkowicie darmową edukację on-line w języku polskim dla dzieci przebywających poza granicami Polski. Rodzice, którzy zdecydują się na tę opcję, mają możliwości zapisania dzieci do:
- oddziałów dziecięcych (dla dzieci w wieku 3-6 lat),
- do szkoły podstawowej – klasy 1-8,
- do liceum – klasy 1-4.
W roku szkolnym 2023/2024 w 76 szkołach naukę rozpoczęło około 16 tys. uczniów. W opisywanych szkołach pracuje 600 nauczycieli. Rekrutacja do szkół oraz szczegółowe informacje dotyczące jej procesu dostępne są na internetowej stronie Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.