Reklama

Wraca temat Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie. Jak będzie wyglądać?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: cwksresovia.pl

Wraca temat Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie. Jak będzie wyglądać? - Zdjęcie główne

Projekt Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki przy ul. Wyspiańskiego w Rzeszowie | foto cwksresovia.pl

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podkarpackie Centrum Lekkiej Atletyki w Rzeszowie. Radni są zgodni, potrzeba zmian w projekcie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przy al. Witosa i ul. Wyspiańskiego. Przy kompleksie wybudowane mają zostać też wysokie budynki mieszkalno-usługowe i kryte lodowisko. Praca mają zakończyć się w 2025 roku.

Już latem minister sportu Kamil Bortniczuk podczas przemówienia na stadionie CKWS Resovia Rzeszów poinformował, że rząd wesprze budowę Podkarpackiego Centrum Lekkiej Atletyki. Początkowo szacowano,że inwestycja pochłonie 60 milionów złotych, po uwzględnieniu wzrostu cen będzie to około 120 mln. W ramach montażu finansowego w budowę zaangażował się również samorząd województwa. Na wydarzeniu obecni byli również marszałek Władysław Ortyl, europoseł Tomasz Poręba, poseł Krzysztof Sobolewski, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz przedstawiciele władz miasta z prezydentem Konradem Fijołkiem. 

Obiecany nam, lekkoatletom obiekt sportowy to temat rzeka. Od lat żyjemy tylko w nadziei, że PCLA powstanie. Osobiście uważam, że brak stadionu z ważnym certyfikatem w stolicy Podkarpacia to duży problem. Nie wspominając już o tym, że obiekt umożliwiłby nam bez wątpienia wejście na wyższy poziom sportowy. Stworzyłoby to nam warunki do treningów latem, ale także i zimą. Siłownia jest obowiązkowym aspektem, jeśli chodzi o treningi, niestety sekcja lekkiej atletyki jej nie posiada. Powstanie PCLA byłoby genialnym argumentem, aby przyciągnąć sportowców do Rzeszowa. Dalej głęboko wierzę w to, że będę mógł wystąpić przed kibicami na nowym obiekcie w obiecanym terminie, chociaż wydaje się to dość wątpliwe

– mówi Oliwer Wdowik, z sekcji lekkiej atletyki CKWS Resovia Rzeszów

Jakie elementy ma zawierać PCLA?

Nowoczesne centrum lekkoatletyczne z pełnowymiarowym boiskiem piłkarskim ma powstać na bazie obiektu, który mieści się przy ul. Wyspiańskiego. Obiekt ma zawierać między innymi krytą sześciotorową bieżnię liczącą 330 metrów, trybunę mającą pomieścić 10 tys. kibiców, siłownię oraz strefę fizjoterapii. Niedaleko budynku ma powstać też lodowisko o wymiarach 60x120 metrów. Sama tafla ma mierzyć 30x60 metrów. Będzie też trybuna, na której będzie mogło zasiąść 1000 widzów. Lodowisko ma spełniać wymogi do rozgrywania meczów hokejowych, a także treningów łyżwiarstwa figurowego.

Stadion będzie miał także boisko z podgrzewaną murawą

– informuje Witold Walawender

Kolejne zmiany w projekcie?

Na ostatnich kilku sesjach Rady Miasta powracał temat konieczności zmian w planie zagospodarowania terenów przy al. Witosa i ul. Wyspiańskiego. Wprowadzając kolejne poprawki należy przede wszystkim brać pod uwagę zdanie inwestora, Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, mieszkańców okolicznych osiedli oraz sympatyków i działaczy klubu Resovia. Na listopadowej sesji rady przewodniczący komisji gospodarki przestrzennej przedstawił swoją próbę znalezienia kompromisu w sprawie zmian w projekcie. Podał on kilka wytycznych dla projektowania planu.

Najważniejszy punkt to korekta nieprzekraczalnej linii zabudowy od istniejącego obiektu stadionu Resovii. W projekcie planu, który został zaproponowany ta odległość od stadionu wynosi 18,5 m. Powinna zostać zwiększona, gdyż stadion zacieniałby obiekt mieszkaniowy

– mówi Robert Kultys

Druga kwestia to zmniejszenie intensywności zabudowy dla terenów z 9 na 7,5 oraz wprowadzenie zakazu sytuowania garaży dla samochodów w kondygnacjach nadziemnych. Trzecia: uregulowanie rozmieszczenia wysokich, dominujących elementów zabudowy na terenach w taki sposób, aby pod względem lokalizacji i wysokości stanowiły spójną kompozycję urbanistyczną. Duże obiekty są zbyt ważne wizerunkowo dla miasta, by każdy stawiał je po swojemu. Czwarty aspekt to doprecyzowanie zapisu dotyczącego terenu biologicznie czynnego w taki sposób, aby dotyczył zieleni ogólnodostępnej, urządzonej, sytuowanej na poziomie terenu i piaty: zwiększenie udziału powierzchni usług i handlu na parterze, aby go "ożywić"

- dodaje

PCLA potrzebują nie tylko lekkoatleci

Nowy obiekt potrzebny jest nie tylko rzeszowskim lekkoatletom, lecz także piłkarzom pierwszoligowej Resovii Rzeszów. 15 lipca ruszył sezon rozgrywkowy 2022/2023. Oba rzeszowskie kluby będą rozgrywać swoje mecze domowe na Stadionie Miejskim przy ulicy Hetmańskiej 69. Powodem takiego obrotu spraw jest niedopuszczenie stadionu przy ul. Wyspiańskiego do rozgrywania na nim pierwszoligowych spotkań.

 

Sprawa dotycząca PCLA była długo dyskutowana. Ostatecznie radni zagłosowali nad przygotowaniem zmian w projekcie. Od głosu wstrzymali się jedynie: Mateusz Maciejczyk i Andrzej Dec.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy