reklama
reklama

Wraca temat cmentarza dla zwierząt w Rzeszowie. Mieszkańcy nie chcą ich "utylizować"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Leja

Wraca temat cmentarza dla zwierząt w Rzeszowie. Mieszkańcy nie chcą ich "utylizować" - Zdjęcie główne

Cmentarz dla zwierząt w Węgliskach k. Rakszawy. Tam pochowani są pupile także mieszkańców Rzeszowa. | foto Bartosz Leja

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościCmentarz dla zwierząt to ciągle aktualna sprawa, w której toczą się dyskusje. Rzeszów nie ma takiego miejsca na swoim terenie, a radni często wracają do tego pomysłu. Bracia Robert i Witold Walawender zwrócili się w przewodniczącego Rady Miasta Rzeszowa o wydzielenie konkretnego miejsca.
reklama

Mieszkańcy, mówiąc wprost, nie chcą "utylizować" swoich zwierząt. Należy pamiętać, że w Polsce pochowanie zwierzęcia domowego, takiego jak pies lub kot, podlega pewnym przepisom prawnym.

Jak legalnie pochować zwierzę?

W Polsce legalnie można skremować zwierzę w krematorium dla zwierząt - jest to najczęstsza i w pełni legalna opcja. Prochy można następnie przechowywać w domu, rozsypać w miejscach do tego przeznaczonych lub w niektórych przypadkach pochować na prywatnym terenie

W niektórych przypadkach prawo dopuszcza pochowanie zwierzęcia na własnej działce, ale pod pewnymi warunkami: działka musi znajdować się z dala od ujęć wody pitnej (minimum 30 metrów od studni, rzek, jezior, itp.), zwłoki muszą być zakopane na głębokości co najmniej 50 cm, a pochówek musi być zgodny z lokalnymi przepisami sanitarnymi oraz nie może naruszać przepisów ochrony środowiska. Ta opcja jest jednak ograniczona do właścicieli ziemi i nie zawsze dozwolona, w zależności od regionu i lokalnych regulacji.

reklama

Gdzie w pobliżu Rzeszowa są cmentarze dla zwierząt?

W samym Rzeszowie nie ma takiego miejsca. Dwie takie lokalizacje znajdują się w pobliżu stolicy Podkarpacia. Pierwszy taki cmentarz działa w Rakszawie, 30 kilometrów od miasta. Cmentarz położony jest na pięknej, malowniczej polanie. Jest także ogrodzony i posiada parking. Podzielony został na dwa sektory i to właściciel może wybrać, gdzie zostanie pochowany jego pupil.  

reklama

Drugi z cmentarzy w pobliżu Rzeszowa zlokalizowany jest w Ropczycach, przy międzynarodowym szlaku drogi E4. Przeznaczony jest głównie dla niedużych pupili. Na życzenie można zamówić granitową tablicę grawerowaną, czy też zdjęcie na tablicę. Możliwości są w zasadzie nieograniczone. Można zamówić nagrobek lub postawić pomnik. 

fot. Bartosz Leja. Cmentarz dla zwierząt w Rakszawie-Węgliskach.

Była petycja, są pomysły na miejsce. Co na to władze miasta?

W 2022 roku zebrano 350 podpisów petycji pt. "Utworzenie cmentarza dla zwierząt". Prezydent Konrad Fijołek niedługo po tym, jak zastąpił na tym stanowisku ŚP. Tadeusza Ferenca mówił, że dostrzega potrzebę stworzenia takiego miejsca. - Przygotowując nowe Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Rzeszowa, planiści zaproponują lokalizacje, które można przeznaczyć na taki cel - mówił wówczas prezydent.

reklama

Takiego miejsca jednak się nie doczekaliśmy. Radni - bracia Walawender - wracają do tego pomysłu i chcą, by w Rzeszowie wydzielono miejsce na grzebowisko dla zwierząt, argumentując: 

- W naszym mieście żyje mnóstwo różnych stworzeń, dlatego zapotrzebowanie na grzebowisko jest duże. Warto pamiętać o tym, że pies czy kot to dla człowieka często najlepszy przyjaciel. Nic dziwnego, że ludzie chcą go po śmierci w godny sposób pochować i pożegnać. Wiele osób nie potrafi swojego pupila traktować jak odpad, a zakopywanie zwierząt w ogródkach czy lasach jest zabronione. Jeśli to robimy, popełniamy wykroczenie. Zasadne jest, aby wyznaczyć takie miejsce i umożliwić prywatnemu podmiotowi realizację usług pochówku zwierząt domowych na terenie Rzeszowa

- tłumaczą radni Robert i Witold Walawender.

Pamiętajmy, że nie wolno nielegalne porzucać zwłok zwierzęcia – wyrzucenie ciała do lasu, rzeki czy śmietnika jest niezgodne z prawem i może być karane. Ustawa o ochronie zwierząt i przepisy sanitarne w Polsce jasno określają, że ciało zwierzęcia musi być odpowiednio zutylizowane lub pochowane zgodnie z przepisami

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama